Održana 11. sjednica Županijskog povjerenstva za ravnopravnost spolova
Na 11. sjednici Županijskog povjerenstva za ravnopravnost spolova voditeljica programa u udruzi LORI Antonija Stojanović Almesberger predstavila je projekt „Radnopravnost svima“ koji je usmjeren na osvješćivanje i informiranje zaposlenica, zaposlenika i rukovoditelja o važnosti stvaranja prijateljskog i uvažavajućeg radnog okruženja za sve, s naglaskom na LGBTIQ osobe.
Projekt provode Prostor rodne i medijske kulture K-zona, Lezbijska organizacija Rijeka „LORI“, SOLIDARNA – Zaklada za ljudska prava i solidarnost i Stichting Centrum Tumba iz Nizozemske, a cilj mu je doprinijeti zaštiti prava i suzbijanju diskriminacije LGBTI osoba na radnom mjestu i pri zapošljavanju. Projekt je svojevrsni nastavak projekta ‘LGBTI ravnopravnost na radnom mjestu’ kojeg su od 2015. do 2017. godine provodile organizacije civilnog društva, a koji je rezultirao razvojem Indikatora ravnopravnosti na radnom mjestu.
„Da je ovo tema s kojom se treba baviti pokazuju i rezultati istraživanja o uvjetima na radnom mjestu za LGBTI osobe u Republici Hrvatskoj koje je pokazalo da je 75.1% ispitanih LGBT osoba doživjelo neki od oblika diskriminacije, uznemiravanja i/ili zlostavljanja na radnom mjestu“ rekla je predsjednica županijskog povjerenstva za ravnopravnost spolova Gordana Saršon.
Jedna od ključnih projektnih aktivnosti su edukacije poslodavaca, koje su trenutno u tijeku. Edukacije su namijenjene voditeljima/icama te zaposlenicima/icama u javnom, privatnom i neprofitnom sektoru, a temelje se na metodologiji organizacije Tumba koja koristi edukativni teatar u svrhu senzibilizacije o prednostima raznolikog i prijateljskog radnog okruženja. Edukacija na kreativan i poticajan način približava temeljne pojmove te dinamiku i načine kreiranja uključive radne okoline kako bi se sudionike/ice osnažilo da prepoznaju i utječu na često nevidljivu i neosviještenu socijalnu izravnu i neizravnu diskriminaciju LGBTIQ osoba u radnoj sredini koja nerijetko rezultira i socijalnom izolacijom odnosno isključivanjem, čime se (često nesvjesno) krše prava LGBTIQ osoba te urušava kreativni potencijal cijelog radnog kolektiva.
„Rezultati brojnih istraživanja pokazuju da upravo one organizacije koje afirmiraju rodnu ravnopravnost i provode politike raznolikosti i uključivosti bilježe porast zadovoljstva zaposlenih radnim mjestom, njihovu snažniju povezanost s organizacijom te veću kreativnost i produktivnost“ zaključila je Saršon.
Obilježno 35 godina od donošenja Konvencije UN-a o pravima djeteta, temeljnog dokumenta za život djece
Društvo naša djeca Opatija na svečanosti u KD Zora obilježilo je dvije velike obljetnice, 100 godina dječjih prava i 35 godina od donošenja najvažnijeg dokumenta za život djece Konvencije UN-a o pravima djeteta.
Kreće realizacija podružnice Doma za starije osobe “Kantrida” u Delnicama
Potpisan je ugovor vrijedan više od 1,4 milijuna eura kojim započinje realizacija uspostave dislocirane jedinice Doma za starije osobe Kantrida u Delnicama, a koja će biti smještan na 1. katu zgrade Doma zdravlja PGŽ.
Crveni križ PGŽ proslavio 30. obljetnicu
Pred punim Hrvatskim kulturnim domom na Sušaku održana je svečanost obilježavanja 30 godina djelovanja Društva Crvenog križa Primorsko-goranske županije. U prisustvu brojnih uzvanika, volontera i suradnika, obilježena je ova značajna obljetnica kroz zahvalne govore, prisjećanja i izraze podrške.
Vijećnici podržali projekt energetske obnove Doma za starije osobe “Kantrida”
Primorsko-goranska županija financirat će energetsku obnovu Doma za starije osobe „Kantrida“ u Rijeci u ukupnoj vrijednosti od oko 3,2 milijuna eura. Obnova će se realizirati kroz četiri faze unutar razdoblja od tri godine. Odluka o finanaciranju prve faze usvojena je danas na 31. sjednici Županijske skupštine PGŽ.