Predstavljena suradnja Muzeja i Kliničkog bolničkog centra Rijeka na projektu Muzej budućnosti
U Pomorskom i povijesnom muzeju Hrvatskog primorja Rijeka održana je konferencija za novinare na kojoj je predstavljena suradnja Muzeja i Kliničkog bolničkog centra Rijeka na projektu Muzej budućnosti, a koji se uspješno provodio od 2018. do 2020. godine u sklopu Europskog socijalnog fonda.
Nikolina Radić Štivić, ravnateljica Muzeja predstavila je projekt i Drugi javni poziv za predlaganje predmeta za Civilnu muzejsku zbirku pod geslom „Kako želimo da nas pamte?“. Istaknula je kako je projekt u sklopu kojeg se prikupljaju predmeti iskustva i doživljaji našeg svakodnevnog života ove godine vezan uz proteklu, 2020. godinu, obilježenu pandemijom bolesti COVID-19 koja je snažno utjecala na naše živote. „Sva ta posve nova iskustva vrijedna su za podijeliti ih, zabilježiti i sačuvati za buduće naraštaje“, naglasila je Nikolina Radić Štivić te iskazala zadovoljstvo što su specifičnost trenutka i značenje ovog projekta za javnost prepoznali čelnici i djelatnici Kliničkog bolničkog centra Rijeka i predložili da prazne bočice cjepiva protiv bolesti COVID-19 postanu dijelom Civilne zbirke jer najbolje odgovaraju ovogodišnjoj temi Javnog poziva posvećenog pandemiji. „One su simbol naše borbe s jednom od najvećih svjetskih kriza u povijesti čovječanstva. Kao dio muzejskog fundusa imaju priliku u svim budućim muzejskim interpretacijama svjedočiti ne samo o znanstvenim postignućima našega vremena, već i o našim nastojanjima da se s krizom izborimo, da ju što prije prevladamo i da se što prije vratimo životu koji smo poznavali ranije, životu koji je nudio nadu i slobodu“ istaknula je Radić Štivić i predstavila i web platformu https://muzejbuducnosti.eu/prijedlozi na kojoj će se moći glasati te će, dobiju li dovoljan broj glasova, uz još četiri nova predmeta odabrana za Civilnu muzejsku zbirku, i prazne bočice cjepiva biti predstavljene na izložbi, a potom postati i dio fundusa Muzeja.
Ravnateljica Muzeja obavijestila je i o produžetku trajanja Javnog poziva koji je s planiranog 30. lipnja produljen do 30. rujna te zahvalila svima koji su se dosad javili sa svojim prijedlozima ili su glasali za prijedloge koji su objavljeni.
U ime Kliničkog bolničkog centra Rijeka na ovom projektu čestitao je i podržao ga ravnatelj Alen Ružić koji je povukao paralelu s KBC-om koji je osnovao koordinaciju za bolesnike i udruge bolesnika. Iako je riječ o različitim ustanovama obje su inicijative usmjerene na uključivanje zajednice u rad institucija i participaciju korisnika u njihovoj uspješnosti. Upravo ta komplementarnost omogućila je uključivanje KBC-a u ovaj projekt i to darovanjem praznih bočica za cjepivo protiv COVID-a-19 koje će trajno svjedočiti o razdoblju pandemije – od trenutka pronalaska cjepiva i vremena u kojem je cjepivo bilo želja do danas kad se borimo doseći što veću procijepljenost. Ulaskom bočica za cjepivo u fundus Muzeja obilježavamo jednu točku u izazovnom vremenu koje danas živimo, istaknuo je Ružić i pozvao sve one koji se još nisu odlučili na cijepljenje da se cijepe i tako zaštite sebe i svoje bližnje, ali i pridonesu sprečavanju širenja bolesti COVID-19 u zajednici. Ružić je još jednom zahvalio na mogućnosti sudjelovanja u ovom projektu ističući kako je kao ravnatelj KBC-a ponosan što na ovaj način pridonosi trajnom obilježavanju vremena u kojem živimo.
U ime osnivača, Primorsko-goranske županije, novinarima se obratila Sonja Šišić, pročelnica Upravnog odjela za kulturu, sport i tehničku kulturu. Osvrnula se na 2018. godinu kad je Muzej prijavio projekt stvaranja Muzejskog građanskog vijeća i stvaranje novih muzejskih zbirka koje će buduće naraštaje podsjećati na vrijeme u kojem danas živimo. Naglasila kako se ovaj projekt, u gotovo 100 %-tnom iznosu financirao sredstvima Europske unije i Ministarstva kulture i izrazila zadovoljstvo što se projekt nastavlja jer je uključivanje javnosti u stvaranje nove muzejske zbirke iznimno vrijedno i obilježava muzeje 21. stoljeća. Sonja Šišić je zahvalila Muzeju, KBC-u Rijeka i svima koji u njemu sudjeluju i izrazila uvjerenje kako će to biti projekt koji će trajati i idućih godina.
Svečano otvorena obnovljena Čitaonica Cernik
U Cerniku je svečano otvorena obnovljena zgrada Čitaonice. Zgrada je dobila novi krov, fasadu, stolariju te obnovljene instalacije za vodu i struju. Ukupna investicija vrijedna je više od 200 tisuća eura, od čega je četrdeset tisuća eura sufinancirala Primorsko-goranska županija.
Zamjenik Braut obišao riječku bazu Helikopterske hitne medicinske službe koja od početka rada bilježi gotovo 400 intervencija
Zamjenik župana Vojko Braut sa suradnicama obišao je riječku Helikoptersku hitnu medicinsku službu. Baza Rijeka, koja se nalazi u Zračnoj luci Rijeka na Krku, osim Primorsko-goranske županije, pokriva još i područje Istarske, Ličko-senjske i sjevernog dijela Zadarske županije, a do sada je odrađeno čak 386 intervencija.
Publikacije Primorsko-goranske županije na policama Interlibera
Na ovogodišnjem Interliberu, središtu književnih susreta, nastupaju izdavači s područja Primorsko-goranske županije poput nakladničkih kuća Val i Lektira te su predstavljene i brojne PGŽ publikacije.
Klaster zdravstvenog turizma Kvarnera obilježio desetljeće uspješnog djelovanja
Klaster zdravstvenog turizma Kvarnera svečano je obilježio desetljeće uspješnog djelovanja u razvoju zdravstvenog turizma na Kvarneru, a jubilej je proslavljen u Villi Angiolini u Opatiji.