Nove akvizicije Civilne muzejske zbirke

Izložba 20.01.2022 Kultura

Izložbom „Nove akvizicije Civilne muzejske zbirke” Pomorski i povijesni muzej Hrvatskog primorja Rijeka predstavio je novih pet predmeta koji su dijelom fundusa Muzeja postali temeljem prijedloga i odabira građana, a najbolje karakteriziraju vrijeme i prostor u kojem živimo.

Kako je pojasnila ravnateljica PPMHP-a Nikolina Radić Štivić, riječ je o drugoj izložbi kojom se prezentiraju rezultati rada Građanskog muzejskog vijeća i građana. „Javnim pozivom svake godine pozivamo građane da zajedno odaberemo predmete koje ćemo kao svjedoke vremena u kojem živimo pohraniti kao dio muzejskog fundusa, a kako bi budućim generacijama pomogli u interpretaciji i kontekstualizaciji fenomena našeg vremena“, rekla je ravnateljica i dodala da su se u ovom slučaju građani referirali na 2020. godinu i utjecaj pandemije bolesti COVID-19 na svakodnevni život.

Na javni poziv pristiglo je šest prijedloga, dok je pet s najviše glasova – „Nagrade volonterima EPK“, „Reportaža Kanala Ri o herojima koronapandemije“, „HKD online program“, „Prazne bočice cjepiva“, „Hitna medicinska pomoć 1950-ih“ postalo dijelom Civilne muzejske zbirke.

„Prazne bočice cjepiva“ predložio je KBC Rijeka, a na usvajanju prijedloga zahvalio se ravnatelj Alen Ružić. „Cjepivo predstavlja jedan od najvećih znanstvenih dosega medicine u povijesti i želimo da ulaskom u Civilnu muzejsku zbirku bočice cjepiva postanu simbolom tranzicije iz medicinskog u općenito i naglase važnost uloge zdravlja u životu.

Novinarka Sandi Bujan Cvečić ispred Kanala RI kao predlagatelja reportaže o herojima korona pandemije kazala je kako predstavlja sve kolege novinare koji su tijekom lockdowna i uvjetima koji nisu bili sigurni sugrađanima prenosili vijesti i upute o ponašanju. Snimljena u Respiracijskom centru COVID odjela KBC-a Rijeka na kojemu su ležali najteži pacijenti, ekskluzivna reportaža prikazala je ozbiljnost i nadljudsku borbu zdravstvenih djelatnika koji su izložili sebe opasnosti kako bi spašavali živote.

HKD na Sušaku prijavio je dva projekta koje su smatrali neizmjerno bitnim u 2020. godini, rekao je njegov ravnatelj Edvin Liverić. Volonterski program Rijeka 2020 – EPK, koji je ujedno dobio i najviše glasova, uključio je preko 300 sugrađana koji su poklonili preko pet tisuća sati slobodnog vremena. Volonteri su dali doprinos realizaciji kulturnih programa u okvirima “novog normalnog”, ali su se uključili i u krizno volontiranje – dobrovoljno davanje krvi, volontiranje u KBC-u Rijeka, sudjelovanje u akcijama pomoći za stradale od potresa. Njihov doprinos je prepoznat i okrunjen nagradom HKD-u za Organizatora volontiranja i Državnom nagradom za koordinatoricu volontiranja. Za drugi program, HKD online program, naveo je da je nastao jer iz želje da ne otkazuju program i brzom prilagodbom su uskočili u online svijet.

Zamjenica župana Marina Medarić istaknula je kako ju neizmjerno veseli predmet koji je dobio i najviše glasova – nagrade građanima volonterima. “Ljudi su naša najveća vrijednost, a dati djelić sebe i svog vremena drugima najviše je što možemo u svakom trenutku, a pogotovo u vremenu kada je upravo distanciranje od drugih mjera očuvanja javnog zdravlja. Stoga mi je drago da se takav dar cijeni i prepoznaje u zajednici te da je našao svoje mjesto u ovom reprezentativnom prostoru“, istaknula je zamjenica i Građanskom muzejskom vijeću zaželjela puno uspjeha u daljnjem radu.

Osnivanjem Građanskog muzejskog vijeća, Pomorski i povijesni muzej Hrvatskog primorja Rijeka prvi je u Hrvatskoj implementirao praksu sudioničkog upravljanja u muzejima, a Civilna muzejska zbirka tako je postala prva institucionalna zbirka u čijem stvaranju sudjeluju i građani.

Svečano otvorena obnovljena Čitaonica Cernik

U Cerniku je svečano otvorena obnovljena zgrada Čitaonice. Zgrada je dobila novi krov, fasadu, stolariju te obnovljene instalacije za vodu i struju. Ukupna investicija vrijedna je više od 200 tisuća eura, od čega je četrdeset tisuća eura sufinancirala Primorsko-goranska županija.

Publikacije Primorsko-goranske županije na policama Interlibera

Na ovogodišnjem Interliberu, središtu književnih susreta, nastupaju izdavači s područja Primorsko-goranske županije poput nakladničkih kuća Val i Lektira te su predstavljene i brojne PGŽ publikacije.

Ispitivanje potreba neprofitnih organizacija u Primorsko-goranskoj županiji

Primorsko-goranska županija, u okviru svog samoupravnog djelokruga, kontinuirano raspisuje i provodi niz javnih poziva u području civilne zaštite, civilnog društva, prostornog uređenja, graditeljstva, zaštite okoliša, zdravstva, odgoja, obrazovanja, pomorskog dobra, prometa, veza, turizma, poduzetništva, ruralnog razvoja, regionalnog razvoja, infrastrukture, socijalne politike, mladih, kulture, sporta, tehničke kulture i brojnih drugih područja.

Predstavljen umjetnički panel ArtTalk, prilika za upoznavanje riječkih umjetnika u njihovom okruženju

Predstavljen je projekt „Umjetnički panel ArTalk“ udruge RECiŠOU namijenjen srednjoškolcima i studentima zainteresiranim za umjetnost koji se provodi uz potporu Primorsko-goranske županije. Kroz razgovore s afirmiranim umjetnicima i djelatnicima u kulturi ideja je upoznati razne umjetničke grane poput kazališta, filma, glazbe, likovne umjetnosti, primijenjene umjetnosti, plesa, fotografije, književnosti i radija i prikazati što sve obuhvaća