Zamjenica Medarić: Sve što su mještani Ilovika tražili je ispunjeno, a projekt Mrtvaška stoji jer parkiranim vozilima blokiraju ulazak u gradilište

Press konferencija 04.04.2022 Pomorsko dobro, Ruralni razvoj

Na redovitoj tjednoj konferenciji za novinare zamjenica župana Marina Medarić osvrnula se na izjave koju su na prošlotjednoj press konferenciji o projektu Mrtvaška iznijeli predstavnik MO Ilovik Ladislav Radoslović te dvoje županijskih vijećnika, Vjekoslav Rubeša (AM) i Iva Rinčić (NL Ive Rinčić). Zamjenica Medarić demantirala je iznesene neistine i izvijestila o činjeničnoj situaciji.

„Gospođa Rinčić bila je pozvana na sastanak u Lošinju gdje su od strane predstavnika izvođača radova i nadzora prezentirani svi koraci u realizaciji projekta, ali se zahvalila na pozivu dok su predstavnici mještana Ilovika odbili doći. Pružena im je prilika da od struke, ako već ne vjeruju politici i ŽLU, doznaju sve što ih zanima. Njihov nedolazak samo je potvrda sumnji da im je isključivi cilj zaustaviti ovaj strateški važan lučki infrastrukturni zahvat na otoku Lošinju što bi značilo da država mora vratiti 80 milijuna kuna već ugovorenog europskog novca“, rekla je zamjenica i predstavila što je poduzeto.

Kako je navela, na održanom sastanku rečeno je da je izrađena analiza snižavanja rive, dokument vrijedan 20 tisuća kuna koji jasno definira načine na koje će se snižavanje izvesti na visinu od 1,2 metra. Potom su naručene izmjene i dopune izvedbenog projekta koji će biti gotov 30 dana od stupanja izvođača radova u posjed gradilišta, a cijena iznosi 170 tisuća kuna, a sukladno tome podnijet je i zahtjev za izmjenu građevinske dozvole. Izvođači bi po ulasku na građevinski teren prvo krenuli s izgradnjom pomoćnog mula veličine 8 x 7 metara na samom početku gradilišta, a za vrijeme tih radova, koji će po procjeni izvođača trajati između 25 do 30 dana, mještani Ilovika moći će koristiti stari austro-ugarski mul. Nakon dovršetka gradnje pomoćnog mula, radovi se izvode na drugoj strani gradilišta, odnosno mještani Ilovika za cijelo vrijeme izvođenja radova imaju stalnu povezanost i pristup Mrtvaškoj.

Za sve ove navode, Primorsko-goranska županija raspolaže s odgovarajućom dokumentacijom, dodala je resorna pročelnica Nada Milošević i ustvrdila kako je otok Ilovik povezan s tri državne linije dok Grad Mali Lošinj mjesečno izdvaja preko 20 tisuća kuna za prijevoz učenika srednje škole i hitnoća u morskom dijelu te cestovni prijevoz do centra grada. „Državna linija 311 je izmještena dok traju radovi jer ne može pristajati na gradilište i već nekoliko mjeseci vozi u centar Malog Lošinja. Prema podacima Agencije za obalni linijski prijevoz, sklopljen je novi ugovor s brodarom 1. ožujka za daljnjih šest mjeseci i to na iznos od 1,5 milijuna kuna. Podaci o prijevozu putnika dokazuju da se povlašteni korisnici uredno koriste ovom linijom“, rekla je pročelnica.

Na pitanje novinara, zamjenica je pojasnila kako će projekt izmjene i dopune izvedbenog projekta biti gotov 30 dana od dana stupanja izvođača radova u posjed gradilišta. Trenutna građevinska dozvola je legalna i prošla je upravni postupak resornog Ministarstva te se po njoj može započeti gradnja. Dodala je da je podnesen zahtjev za izmjenom građevinske dozvole, a izmijenit će se u tijeku radova s obzirom da do gradnje rive prema projektu neće doći još godinu i pol dana.

„Kada gospodin Radoslović kaže da je trenutno stanje na terenu takvo da radova nema, prešućuje da ih nema jer su mještani Ilovika svojim parkiranim vozilima fizički onemogućili dolazak građevinske operative. Da bi radovi krenuli, vozila se moraju ukloniti“, rekla je i dodala kako je u nekoliko navrata ŽLU pismenim putem zatražila njihovo uklanjanje, međutim, vlasnici se nisu odazvali i u svakom mjeri onemogućuju početak radova. „Otočani teže za boljim vezama i pristaništima, jedino je ovdje slučaj, vjerojatno jedinstven u RH, da otočani ne žele takav projekt. Mi se zapravo pitamo, kada bude gotov projekt, što će mještani Ilovika izgubiti? Cijelo vrijeme trajanja radova imat će vezu s kopnom, a nakon toga uređenu novu luku i vlastitu uređenu lučicu od 20 metara gdje će moći pristajati sa svojim plovilima“, rekla je zamjenica župana.

Paradoksalno je, dodala je, da u iznalaženju razloga da onemoguće realizaciju ovog strateški važnog projekta za povezivanje otoka lošinjskog arhipelaga i uspostavu takozvane plave magistrale optužuju Županiju da se želi domoći europskog novca. Dok se u pravilu javnu vlast proziva da ne čini dovoljno u privlačenju europskih sredstava, PGŽ koja je u tome uspješna, a dokaz su milijuni eura iz EU fondova ugrađeni u PGŽ projekte, se za to optužuje. Kao potvrdu navodu, resorna pročelnica Nada Milošević kazala je kako je kroz dva programa i osam projekata, PGŽ ugovorila oko 315 milijuna kuna bespovratnih sredstava za lučku infrastrukturu i programe za pomorstvo i ribarstvo.

O navodnoj istrazi Olaf-a, zamjenica je komentirala kako sva saznanja koja o tome PGŽ ima su izjave gospodina Radoslovića te da podržavaju preispitivanje projekta od strane legitimnih predstavnika vlasti i hrvatskih i europskih. „Jedino nam preostaje posegnuti sa svim raspoloživim pravnim metodama jer u konačnici netko će morati odgovarati pred pravosuđem za onemogućavanje ovog projekta“, zaključila je zamjenica.

Zamjenik župana Petar Mamula izvijestio je da je raspisan Javni natječaj za sufinanciranje programa i projekata udruga iz područja poljoprivrede, ruralnog razvoja i lovstva iz Proračuna Primorsko-goranske županije u 2022. godini vrijedan 887 tisuća kuna. Prihvatljivi prijavitelji su udruge poljoprivrednika, Lokalne akcijske grupe i lovačke udruge te lovački savez, a natječaj je otvoren do 2. svibnja 2022. godine. Iz područja poljoprivrede i ruralnog razvoja, sufinancirat će se obnova i održavanje putova u funkciji revitalizacije ili funkcioniranja gospodarskih aktivnosti, programske aktivnosti i manifestacije, jačanje kapaciteta za prijavu na natječaje za korištenje sredstava iz programa ruralnog razvoja RH, a iz lovstva obnovu i održavanje putova u funkciji učinkovitije dostupnosti lovišta, programske aktivnosti i aktivnosti promicanja lovačke kulture, sprečavanja šteta od divljači i dr.

Za decentralizirane funkcije između zdravstvenih ustanova čiji je osnivač PGŽ raspoređeno je 24,1 milijun kuna i to Domu zdravlja PGŽ 6,8 milijuna kuna, Zavodu za hitnu medicinu PGŽ 7,5 milijuna kuna, Nastavnom zavodu za javno zdravstvo PGŽ 592 tisuće, Thalassotherapiji Opatija 4,2 milijuna kuna, Thalassotherapiji Crikvenica 2,9 milijuna kuna, INSULA-i 2 milijuna kuna i 100 tisuća kuna Lječilištu Veli Lošinj, rekla je zamjenica Medarić.

Na području Županije boravi 858 raseljenih osoba iz Ukrajine, a broj djece u školama se nije mijenjao od prošlog tjedna. Njih 57 pohađa osnovnu školu, a šest srednju školu.

Projekt rekonstrukcije luke Baška ulazi u završnu fazu

Potpisani su ugovori za izvođenje radova četvrte i poljednje faze rekonstrukcije luke Baška vrijedne 1,1 milijun eura koju zajednički financiraju Primorsko-goranska županija, Općina Baška i ŽLU Krk.

Primorsko-goranskoj županiji dodijeljena Zlatna amfora Sabatine za doprinos razvoju vinogradarstva i vinarstva

U organizaciji Zadružnog saveza Dalmacije i Hrvatske udruge vinarskih gradova u Malom Lošinju otvoren je 34. Međunarodni susret vinogradara i vinara "Sabatina“ koji će trajati do 17. studenog 2024. godine.

Promocija i prodaja autohtonih proizvoda Primorsko-goranske županije

U organizaciji Centra za poljoprivredu i ruralni razvoj PGŽ održat će se prodaja i promocija autohtonih proizvoda Primorsko-goranske županije. Predstavit će se 7 proizvođača s ponudom meda i pčelinjih proizvoda, mesnih delicija, prirodne kozmetike i proizvoda od lavande.

Otvorena nova delnička tržnica

Simboličnim presijecanjem vrpce u nazočnosti brojnih gostiju, uzvanika i građana u Delnicama je na prigodnoj svečanosti otvorena novoizgrađena natkrivena gradska tržnica. Projekt ukupne vrijednosti oko milijun eura sufinanciran je sredstvima Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU, Primorsko-goranske županije i Grada Delnica.