Predstavljenja znanstveno stručna publikacija “Analiza ranjivosti Primorsko-goranske županije zbog podizanja razine mora”
Zavod za prostorno uređenje Primorsko-goranske županije proveo je u suradnji sa Građevinskim fakultetom Sveučilišta u Rijeci znanstveno-stručnu analizu ranjivosti obalnog područja Primorsko-goranske županije zbog podizanja razine mora za postojeće stanje te u odnosu na očekivane klimatske promjene i scenarije, a čiji rezultati su objavljeni u istoimenoj publikaciji koja je predstavljena na Građevinskom fakultetu u Rijeci.
Analizu je predstavio radni tim u sastavu voditelji projekta Vedrana Petrović (JU Zavod) i Igor Ružić (GF RI) te članovi radnog tima Gorana Ljubičić (Zavod), Dado Jakupović (Zavod) i Andrea Tadić (GF RI).
Kako je istaknuto, sve učestalije i nepredvidljive vremenske neprilike prouzročene su klimatskim promjenama. Znanstvena istraživanja i predviđanja budućih scenarija, daju nagovijestiti da će se opažen porast razine mora u zadnjim desetljećima nastaviti i ubrzati. Učestale poplave na obalnom području PGŽ-a uzrokovane visokim razinama mora dodatno su ukazale na potrebu za provedbom analize ranjivosti županijskoga obalnog područja zbog klimatskih promjena, odnosno podizanja razine mora. U okviru projekta provedena je primarna procjena ranjivosti čitavog obalnog područja PGŽ-a, razvijena je metodologija analize obalne ranjivosti, koja je prilagođena specifičnostima razvedene i geološki nehomogene obale istočnog Jadrana i PGŽ-a.
Znanstveno-stručna analiza ranjivosti Županije omogućila je lociranje najugroženijih područja koja je potrebno podrobnije analizirati na detaljnim podlogama za točniju procjenu ranjivosti. Pokazalo se kako su najugroženija obalna područja upravo ona naseljena, posebno starija naselja poput Rijeke, Cresa, Suska, Malog i Velog Lošinja, Raba, Punta, Voloskog i sl.
Ova publikacija tek je jedna od mnogih mjera pomoću kojih Županija želi doprinijeti jačanju otpornosti na klimatske promjene. S rezultatima ove Analize trebaju biti upoznati svi stručnjaci u Županiji koji rade na različitim strateškim i planskim dokumentima, jer će očekivane klimatske promjene utjecati na sve segmente društva te je potrebno taj rizik uzeti u obzir kod dugoročnog planiranja.
Uvodno su prisutnima na skupu riječi dobrodošlice uputili rektorica Sveučilišta u Rijeci Snježana Prijić-Samaržija, pročelnica Upravnog odjela za prostorno uređenje, graditeljstvo i zaštitu okoliša PGŽ Koraljka Vahtar Jurković te dekan Građevinskog fakulteta Mladen Bulić.
Uskoro kreće projekt obnove i rekonstrukcije Doma zdravlja PGŽ u Crikvenici
Obnova i rekonstrukcija Doma zdravlja PGŽ u Crikvenici kojim će se ostvariti značajne uštede započinje početkom iduće godine, projekt vrijedan 1,6 milijuna eura bit će sufinanciran bespovratnim sredstvima i iz županijskog Proračuna, najavljeno je na današnjoj konferenciji za novinare u sjedištu Primorsko-goranske županije.
Održana regionalna konferencija na temu “Oil Spill Preparedness and Response Commitment and Synergy”
Od 12.-14. studenog 2024. godine, u organizaciji MOIG (Mediterranean Oil Industry Group) u Istambulu je održana regionalna konferencija na temu "Oil Spill Preparedness and Response Commitment and Synergy".
Vijećnici podržali projekt energetske obnove Doma za starije osobe “Kantrida”
Primorsko-goranska županija financirat će energetsku obnovu Doma za starije osobe „Kantrida“ u Rijeci u ukupnoj vrijednosti od oko 3,2 milijuna eura. Obnova će se realizirati kroz četiri faze unutar razdoblja od tri godine. Odluka o finanaciranju prve faze usvojena je danas na 31. sjednici Županijske skupštine PGŽ.
Primorsko-goranska županija stipendira darovite učenike i studente te deficitarna zanimanja; u četvrtak sjednica Županijske skupštine
Raspisan je Natječaj za dodjelu stipendija darovitim učenicima srednjih škola, darovitim studentima i studentima deficitarnih zanimanja u školskoj / akademskoj 2024./2025. godini, informirala je zamjenica župana Marina Medarić na redovitom susretu s novinarima.