Predstavljene karte zona klizišta na području Primorsko-goranske županije
Zamjenik župana Petar Mamula primio je predstavnike JU Zavoda za prostorno uređenje PGŽ i fakultetskih ustanova koji su u okviru europskog projekta PRI-MJER istražili te izradili karte zona mogućih klizišta na području Hrvatske i Primorsko-goranske županije.
Karte su izrađene kao prototipovi, a prema riječima zamjenika Mamule, županijama, gradovima i općinama omogućavaju odgovorno donošenje odluka i mjera za prostorno planiranje.
Naime, kako je navedeno, pretpostavka je da će rizik od klizišta biti u porastu zbog klimatskih promjena koje su se odrazile na meteorološke uvjete i sve učestalije intenzivne oborine. U tom smislu, nužno je poduzimati niz aktivnosti za smanjenje rizika. Uklanjanje šumskog pokrova na padinama, nagla urbanizacija područja na padinama i gradnja u područjima podložnim klizanju, predstavlja jedan od pokretača klizišta, zbog čega za smanjenje ovog rizika treba raspolagati podacima o tome gdje se nalaze klizišta, odnosno na kojim dijelovima područja mogu tek nastati.
Za područje županije istraživači Rudarsko-geološko-naftnog fakulteta u Zagrebu i riječkog Građevinskog izradili karte primjenom nove, napredne tehnologije daljinskih istraživanja, odnosno laserskog skeniranja iz zraka, u kombinaciji s postojećom metodologijom. Značajan doprinos proizašao je i kroz suradnju sa županijskim Zavodom za prostorno uređenje, koji je, između ostalog, već primijenio PRI-MJER-ove karte klizišta u IV. izmjenama i dopunama Prostornog plana uređenja Općine Jelenje.
Kako bi se karte klizišta prilagodile specifičnim potrebama svih korisnika, pri razvoju prototipa od ključne važnosti je i trogodišnja suradnja s brojnim potencijalnim korisnicima karata iz područja prostornog planiranja, civilne zaštite, upravljanja vodama, upravljana prometnicama i drugima, a po završetku projekta, karte će se uručiti i jedinicama lokalne samouprave na čijim područjima su utvrđeni rizici od pojave klizišta.
Projekt PRI-MJER je financiran s gotovo pola milijuna eura u okviru Sheme za jačanje primijenjenih istraživanja za mjere prilagodbe klimatskim promjenama iz Europskog fonda za regionalni razvoj i Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.
Prijemu su prisustvovali ravnatelj Zavoda za prostorno uređenje Adam Butigan, vodeći prostorni planer Zavoda za prostorno uređenje Gorana Ljubičić, voditeljica projekta PRI-MJER Snježana Mihalić Arbanas sa Rudarsko-geološko-naftnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i Željko Arbanas s Građevinskog fakulteta u Rijeci.
Uskoro kreće projekt obnove i rekonstrukcije Doma zdravlja PGŽ u Crikvenici
Obnova i rekonstrukcija Doma zdravlja PGŽ u Crikvenici kojim će se ostvariti značajne uštede započinje početkom iduće godine, projekt vrijedan 1,6 milijuna eura bit će sufinanciran bespovratnim sredstvima i iz županijskog Proračuna, najavljeno je na današnjoj konferenciji za novinare u sjedištu Primorsko-goranske županije.
Predstavljena studija i web preglednik brownfield lokacija u Primorsko-goranskoj županiji
Projekt, koji predstavlja značajan korak prema revitalizaciji napuštenih područja, proveo je županijski Zavod za prostorno uređenje u suradnji s vanjskim stručnjacima i predstavnicima lokalne samouprave, koji su nominirali brownfield lokacije i tako uvelike doprinijeli inicijalnom prikupljanju podataka.
Održana regionalna konferencija na temu “Oil Spill Preparedness and Response Commitment and Synergy”
Od 12.-14. studenog 2024. godine, u organizaciji MOIG (Mediterranean Oil Industry Group) u Istambulu je održana regionalna konferencija na temu "Oil Spill Preparedness and Response Commitment and Synergy".
Klimatske promjene i digitalizacija značajniji izazovi urbanizma i prostornog planiranja
Povodom Svjetskog dana urbanizma koji se obilježava 8. studenoga, ravnatelj Zavoda za prostorno uređenje Primorsko-goranske županije, u intervjuu za Novi list osvrnuo se na aktualne teme i izazove u kontekstu vremena u kojem živimo i prostora kojeg planiramo za budućnost.