Uspješno završena operacija izmještanja i neutralizacije mine u Lošinjskom akvatoriju

Info za medije 14.03.2024 Civilna zaštita

U četvrtak nešto prije 13 sati, detonirana je protubrodska mina, prije toga otegljena prema otvorenom moru, s mjesta nalaska, nedaleko od ulaza u lošinjsku uvalu Čikat.

U akciji koju je proveo MUP, a koordinirao Stožer civilne zaštite Grada Malog Lošinja, najzahtjevniji dio posla obavili su ronioci specijalne policije. Na konferenciji za novinare, održanoj u zgradi gradske uprave nakon obavljenog posla, načelnik PU primorsko-goranske Hari Brnad dao je detalje o eksplozivnom sredstvu. Riječ je o mini njemačke proizvodnje teškoj tisuću kilograma, u kojoj je bilo 690 kg eksploziva, što je usporedio s 1200 kilograma TNT-a. Proizvedena je 1945. godine, a imala je veći broj upaljača, s tim da je upaljač bio postavljen tako da reagira na promjenu tlaka, pa je zato deaktivacija obavljena pod morem.

Nenad Krasny, zapovjednik Jedinice specijalne i interventne policije PU primorsko-goranske, rekao je da je mina bila na dubini od 28 metara na muljevitom morskom dnu, a da je odtegljena 4,5 milje jugozapadno od obale i ondje aktivirana na dubini od deset metara, što je izazvalo “stup” vode visine 150 metara. Time je, dodao je Krasny, postignuto da se “sila tlaka ispuhuje prema nebu, sa što manje štete životu u moru”.

Lošinjska gradonačelnica i načelnica Stožera CZ Ana Kučić zahvalila je svim sudionicima ove složene operacije na profesionalnosti i predanosti, kao i građanima na poštivanju svih uputa i odluka čime su pomogli da akcija prođe bez ikakvih problema. Posebno je zahvalila članovima Stožera te djelatnicima Policijske uprave i specijalne policije bez čije stručnosti ne bi bilo moguće provesti akciju. Naglasila je pritom da je ova složena akcija zahtijevala veliku administrativnu i logističku pripremu za provedbu u ovoj formi, u manje od mjesec dana. Stoga je i bila prijeko potrebna pomoć te stručnost svih žurnih službi, ali i drugih institucija Lučke kapetanije, Lošinjske plovidbe, Lučke uprave Mali Lošinj, Zavoda za hitnu medicinu PGŽ, KBC Rijeka, Turističke zajednice, Jadrolinije i Agencije za linijski promet, Gradskog društva Crvenog križa Mali Lošinj, Šumarije Cres-Lošinj, Hrvatske gorske službe spašavanja te komunalnih i trgovačkih društava iz Malog Lošinja.

Uz zahvale gradonačelnica je dodala: “Vjerujem da zaista možemo biti zahvalni svim sudionicima, poglavito onima na moru i pod morem, što smo otklonili jednu veliku opasnost čijih razmjera nismo bili svjesni kao građani. Činjenica da smo otočna sredina dodala je jednu posebnu dozu zahtjevnosti cijeloj operaciji.”

Županijski centar 112: Na usluzi građanima 24 sata dnevno, 7 dana u tjednu

Povodom blagdana, delegacija Primorsko-goranske županije predvođena pročelnicom Upravnog odjela za poslove Župana i Županijske skupštine Erminom Duraj posjetila je Županijski centar 112 Rijeka.

Povećanje kapitalnih ulaganja u Primorsko-goranskoj županiji; građani ključni u provedbi mjera zaštite od požara

Na današnjoj konferenciji za medije, župan Zlatko Komadina predstavio je rekapitulaciju rada u 2024. godini, istaknuvši ključne projekte i postignuća, kao i izazove koji su obilježili proteklu godinu. Župan je istaknuo da je godina bila obilježena ekonomskom neizvjesnošću, posebice zbog rasta troškova života i izmjena u prihodima lokalne i regionalne samouprave, izrazivši zadovoljstvo donesenim Proračunom

HGSS Stanici Delnice predano novo terensko vozilo

Stanica Hrvatske gorske službe spašavanja u Delnicama bogatija je za novo vozilo vrijedno 60.000 eura, čija je nabava ostvarena zajedničkim financiranjem Primorsko-goranske županije, HGSS-a te općina i gradova Gorskog kotara.

U rad pušten repetitor za rad u kriznim situacijama

Nakon godinu dana rada u eksperimentalom pogonu, pušten je u neprekidni rad repetitor koji služi za povezivanje svih jedinica lokalne samouprave otoka Krka sa Centrom 112 Rijeka.