“Istarska ljestvica” slavi 15. obljetnicu upisa na UNESCO-vu listu nematerijalne kulturne baštine
Predstavljen je program obilježavanja 15. obljetnice upisa “Istarske ljestvice” na UNESCO-vu listu nematerijalne kulturne baštine i 20. godine stupanja na snagu Konvencije o zaštiti nematerijalne kulturne baštine u RH čije će se središnje događanje, 36. Susret sopaca u organizaciji Udruge sopaca i kantura otoka Krka, održati u subotu, 21. rujna 2024. godine u Dobrinju.
O važnosti ovih jubileja na konferenciji za novinare u sjedištu Županije govorili su pročelnica Upravnog odjela za kulturu, sport i tehničku kulturu Sonja Šišić, ravnatelj Ustanove Ivan Matetić Ronjgov Darko Čargonja, predsjednica Hrvatske glazbene unije PGŽ Nikolina Tomljanović, počasna predsjednica HGU PGŽ Jadranka Čubrić i predstavnici Udruge sopaca i kantura otoka Krka.
Dvoglasje tijesnih intervala Istre i Hrvatskog primorja, tzv. Istarska ljestvica specifična je tradicijska glazba koja se do danas održala u Istri, Hrvatskom primorju i na otoku Krku i Cresu za čije je uvrštenje na UNESCO-vu listu 2009. godine zaslužna Udruga sopaca i kantura otoka Krka.
„Veliko nam je zadovoljstvo da možemo svjedočiti i potaknuti obilježavanje ovog jubileja. Na UNESCO-ovoj listi nematerijalne kulturne baštine s našeg područja nalazi se pet vrlo značajnih događaja i tradicijskih običaja, a među njima je i „Istarska ljestvica“. Primorsko-goranska županija kroz svoje aktivnosti kontinuirano doprinosi zaštiti naše tradicije, kulture i povijesti, poglavito zaštićene kulturne baštine te smo tako 1994. godine osnovali ustanovu Ivan Matetić Ronjgov kojoj je upravo primarna djelatnost zaštita Istarske ljestvice, a posebno je zadovoljstvo da u PGŽ-u djeluje i niz udruga kojima je osnovni cilj očuvanje naše tradicije i kulture“, rekla je pročelnica.
Nikolina Tomljanović uputila je čestitke na značajnim obljetnicama istaknuvši kako smo svjedoci spajanja generacija jer se umijeće sviranja ovakvog specifičnog instrumenta prenosi s generacije na generaciju. Nadovezala se Jadranka Čubrić naglasivši da je dvoglasje tijesnih intervala izuzetno važan dio glazbene baštine našeg kraja i zemlje. To je baština iz koje se kasnije razvijala glazba i glazbeni pravci, to su naši temelj, zaključila je Čubrić.
Ravnatelj Čargonja osvrnuo se na Matetićevu ostavštinu rekavši kako je on 1925. postavio u notni sistem Istarsku ljestvicu te tako svijetu pokazao vrijednost i originalnost Istarske i Kvarnerske glazbe.
Klaudije Dunato, predsjednik Udruge i njezin tajnik, Darko Dujmović naveli su da je Udruga sopaca i kantura otoka Krka osnovana 1988. godine s ciljem okupljanja sopaca i zaljubljenika u domaći glazbeni izraz te njegova očuvanja i promicanja. Udruga ima od 100 do 150 članova te kontinuirano nastoje privući mlade da se okušaju u školama sopnje i kanta te tako prenose tradicijsku baštinu na buduće naraštaje.
Prigodno, konferencija je počelaizvedbom svečane mantinjade krčkih sopaca, a pročelnici Šišić uručili prigodni dar, presliku UNESCO povelje o zaštiti nematerijalne kulturne baštine.
Svečano otvorena obnovljena Čitaonica Cernik
U Cerniku je svečano otvorena obnovljena zgrada Čitaonice. Zgrada je dobila novi krov, fasadu, stolariju te obnovljene instalacije za vodu i struju. Ukupna investicija vrijedna je više od 200 tisuća eura, od čega je četrdeset tisuća eura sufinancirala Primorsko-goranska županija.
Publikacije Primorsko-goranske županije na policama Interlibera
Na ovogodišnjem Interliberu, središtu književnih susreta, nastupaju izdavači s područja Primorsko-goranske županije poput nakladničkih kuća Val i Lektira te su predstavljene i brojne PGŽ publikacije.
Ispitivanje potreba neprofitnih organizacija u Primorsko-goranskoj županiji
Primorsko-goranska županija, u okviru svog samoupravnog djelokruga, kontinuirano raspisuje i provodi niz javnih poziva u području civilne zaštite, civilnog društva, prostornog uređenja, graditeljstva, zaštite okoliša, zdravstva, odgoja, obrazovanja, pomorskog dobra, prometa, veza, turizma, poduzetništva, ruralnog razvoja, regionalnog razvoja, infrastrukture, socijalne politike, mladih, kulture, sporta, tehničke kulture i brojnih drugih područja.
Predstavljen umjetnički panel ArtTalk, prilika za upoznavanje riječkih umjetnika u njihovom okruženju
Predstavljen je projekt „Umjetnički panel ArTalk“ udruge RECiŠOU namijenjen srednjoškolcima i studentima zainteresiranim za umjetnost koji se provodi uz potporu Primorsko-goranske županije. Kroz razgovore s afirmiranim umjetnicima i djelatnicima u kulturi ideja je upoznati razne umjetničke grane poput kazališta, filma, glazbe, likovne umjetnosti, primijenjene umjetnosti, plesa, fotografije, književnosti i radija i prikazati što sve obuhvaća