Preventivno djelovanje ključno u nošenju s izazovima mentalnog zdravlja kod mladih
Podizanje svijesti o važnosti očuvanja mentalnog zdravlja mlađih generacija jedna je od glavnih poruka s međunarodne konferencije u organizaciji Primorsko-goranske županije, Nastavnog zavoda za javno zdravstvo PGŽ i Skupštine europskih regija.
U Kockici Muzeja grada Rijeke gdje je svečano otvoren dvodnevni skup „Izazovi mentalnog zdravlja kod mladih – Regionalna perspektiva“ naglašena je važnost preventivnog djelovanja za adresiranje ovog problema.
Gotovo 350 sudionika iz petnaestak zemalja Europe, od kojih 200 uživo, na uvodnom panelu koji je otvorio teme dostupnosti, identificiranja i destigmatizacije brige o mentalnom zdravlju, pozdravili su zamjenica župana Marina Medarić, potpredsjednik Skupštine europskih regija za održivost, zelenu tranziciju i zdravlje Johannes Sundelin, zamjenik gradonačelnika Rijeke Goran Palčevski te ravnatelj NZZJZ PGŽ Željko Linšak. Naglasili su važnost dostupnosti brige o mentalnom zdravlju, pogotovo u manjim sredinama, ali i potrebu zajedničkog djelovanja u pronalaženju rješenja.
“Kao otočanka, iz osobnog iskustva vrlo dobro razumijem specifične izazove s kojima se susreću stanovnici dislociranih područja poput otoka i Gorskog kotara. Ideja decentraliziranog pristupa pružanju usluga u Primorsko-goranskoj županiji proizlazi iz naše želje da osiguramo jednaku i pravovremenu skrb za sve naše građane, neovisno o njihovoj udaljenosti od većih zdravstvenih centara”, rekla je zamjenica Medarić nadodavši kako se iz tog razloga sustavno podržava rad županijskih specijalnih bolnica koje se nalaze izvan središta Županije.
Na panelu se moglo čuti kako je interdisciplinarni pristup zdravstvenog, odgojno-obrazovnog, socijalnog i civilnog sektora ključan za uspjeh programa iz područja mentalnog zdravlja pa je tako zamjenik Palčevski naglasio važnost međusektoralnosti rada, kako s djecom i mladima, tako i s njihovim roditeljima na postojećim izazovima.
“Bez zajedničke sinergije svih elemenata unutar sustava zdravstva ne bi bilo ni rezultata koje danas imamo u Primorsko-goranskoj županiji, a to se odnosi i na naše programe poput Treninga životnih vještina i aplikaciju On my mind, putem kojih se pokušavamo približiti što široj populaciji”, naveo je zaključno Linšak dodajući da svjedočimo epidemiji oboljenja mentalnog zdravlja, što prepoznaju PGŽ i Grad Rijeka te izdvajaju značajna financijska sredstva za osiguravanje nadstandarda u liječenju.
U nastavku konferencije na panelu o uzrocima problema mentalnog zdravlja izneseni su zabrinjavajući podaci da je u zadnjih desetak godina zabilježen višestruk porast depresivnih poremećaja među mladima, kao i ekstremnijih oblika ponašanja.
Predstavljeni su i najbolji europski primjeri iz prakse, među kojima je Trening životnih vještina, a koji NZZJZ PGŽ već 20 godina provodi u školama, kao i program podizanja svijesti o mentalnom zdravlju “Stand Up For Your Mind: Lightening the Load with Humour” iz Estonije te nacionalni ukrajinski program mentalnog zdravlja “Kako si?” dok je uvodno prikazan isječak iz edukativne predstave “MREŽA”, Udruge “Hepatos Rijeka” nastale u suradnji s Nastavnim zavodom za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije i Edukativnim kazalištem EduKaz.
Ova dvodnevna konferencija kojoj su podršku pružili i Grad Rijeka, TZ Kverner i Tartu EPK 2024 nastavlja se sutra s nizom simpozija, radionica i rasprava koje je moguće pratiti i online.
Zamjenik Braut obišao riječku bazu Helikopterske hitne medicinske službe koja od početka rada bilježi gotovo 400 intervencija
Zamjenik župana Vojko Braut sa suradnicama obišao je riječku Helikoptersku hitnu medicinsku službu. Baza Rijeka, koja se nalazi u Zračnoj luci Rijeka na Krku, osim Primorsko-goranske županije, pokriva još i područje Istarske, Ličko-senjske i sjevernog dijela Zadarske županije, a do sada je odrađeno čak 386 intervencija.
Klaster zdravstvenog turizma Kvarnera obilježio desetljeće uspješnog djelovanja
Klaster zdravstvenog turizma Kvarnera svečano je obilježio desetljeće uspješnog djelovanja u razvoju zdravstvenog turizma na Kvarneru, a jubilej je proslavljen u Villi Angiolini u Opatiji.
Crveni križ PGŽ proslavio 30. obljetnicu
Pred punim Hrvatskim kulturnim domom na Sušaku održana je svečanost obilježavanja 30 godina djelovanja Društva Crvenog križa Primorsko-goranske županije. U prisustvu brojnih uzvanika, volontera i suradnika, obilježena je ova značajna obljetnica kroz zahvalne govore, prisjećanja i izraze podrške.
Mjesec borbe protiv raka posvećen kvaliteti života bolesnika
Tijekom studenog u Rijeci i diljem županije bit će održan niz javnoznanstvenih i stručnih predavanja posvećenih kvaliteti života bolesnika, posljedicama liječenja tumora područja glave i vrata, raku u muškaraca, te duhovnom blagostanju kao osnaženju u bolesti.