Predstavljena knjiga Creski armiž akademika Elsa Kuljanića

Info za medije 16.04.2025 Kultura

Knjiga čakavskih pjesama akademika Elsa Kuljanića, negdašnjeg rektora Sveučilišta u Rijeci predstavljena je u Auli Magni Rektoratu. Knjiga je hommage Kuljanićevom rodnome kraju, ljudima i običajima, a napisana je na dijalektu autorova rodnog mjesta Stivan na Cresu. Osim poezije, ona sadrži i vrijedan besedar, odnosno rječnik arhaičnih riječi stivanjskoga govora koji na više od trideset stranica donosi izraze koje je još prije četrdeset i pet godina započeo bilježiti autorov otac.

Na predstavljanju knjige nazočne su bile zamjenica župana Marina Medarić i pročelnica UO za pomorsko dobro, promet i veze PGŽ Izabela Linčić Mužić, a u predstavljanju knjige sudjelovala je rektorica Sveučilišta, prof. dr. sc. Snježana Prijić-Samaržija i Franjo Butorac iz Naklade Kvarner, dok su predstavljanje knjige glazbeno obogatili Karin Kuljanić te Laura i Aleksandar Valenčić. Knjigu je uredila prof. dr. sc. Rajka Jurdana-Šepić s Fakulteta za fiziku Sveučilišta u Rijeci koja je predstavila ovo vrijedno djelo koje ima za cilj otrgnuti zaboravu ljepotu i običaje otoka Cresa te stivanjski govor.

Akcentuaciju pjesama i besedara provela je prof. dr. sc. Sanja Zubčić s Odsjeka za kroatistiku Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci, a stručnu jezičnu recenziju napisala je akademkinja prof. dr. sc. Silvana Vranić, također s Odsjeka za kroatistiku. Dio tekstova o knjizi i autoru preveli su na engleski jezik Margherita Kuljanić, prof. i Mathew Muntz. Knjiga »Creski armiž« objavljena je u nakladi Sveučilišta u Rijeci i Naklade Kvarner.

Komadina: Hvala svima, vidimo se u nekim drugim okolnostima

Nitko od nas, koliko ja imam informaciju, neće se kandidirati na izborima. A i ja sam svoj izborni put završio. Zahvaljujem svima na praćenju, a posebno pozdravljam vas umirovljenike iz medija jer u tim vodama će nam se putevi ponovno sresti. Hvala svima i vidimo se u nekim drugim okolnostima, zaključio je Komadina na oproštaju s tridesetak okupljenih novinara, fotografa i snimatelja iz raznih medija koji su svih ovih godina pratili rad Primorsko-goranske županije.

Proglašene pobjednice foto natječaja za ožujak, tema za travanj “Voda”

Najčešći simboli proljeća su cvijeće i pojava mnogobrojnih kukaca, a među njima je i pčela, korisni i plemeniti kukac. Cvijeće i pčele su u međusobnom odnosu, a miris cvijeća i zujanje pčela postaju prepoznatljive odrednice proljeća.

U Velom Lošinju počeo sedmi susret župana s gradonačelnicima i načelnicima PGŽ

Župan Zlatko Komadina naglasio je da su ovakvi susreti uvijek bili prilika da se razmotre različite teme od interesa za čelnike gradova i općina te regionalnu upravu. Susret je jedinstven utoliko što je PGŽ jedina županija u Hrvatskoj koja je na ovako direktan način komunicirala sa svojim gradonačelnicima i načelnicima.

Prvenstvo Hrvatske, natjecanje najvišeg ranga u utorak i srijedu dolazi na Platak

"Ovo su rezultati višegodišnjih ulaganja u sportsku infrastrukturu koja je sada na raspolaganju građanima i natjecateljima na Platku. Sljedeće godine bit ćemo Europska regija sporta i Europska regija gastronomije. Ništa od toga nije se dogodilo slučajno", rekao je župan Zlatko Komadina na tjednom susretu s novinarima.