Članovi Županijske skupštine i predstavnici komunalnih društava o problematici odvajanja i obrade biorazgradivog otpada

Info za medije 17.09.2021 Zaštita okoliša

U dvorani Transadrije u Rijeci održan je radni sastanak s direktorima komunalnih društava i članovima Županijske skupštine, a prisustvovali su mu i župan Zlatko Komadina te resorni pročelnici Koraljka Vahtar Jurković i Ljudevit Krpan. Tema sastanka, kojeg je inicirao član Županijske skupštine Josip Katalinić, bila je problematika odvajanja i obrade biorazgradivog komunalnog otpada. Kako je rečeno u uvodu cilj je steći uvid u postojeće stanje, analizirati i mapirati prepreke implementaciji sustava odvajanja biorazgradivog otpada, ali i pronaći zajedničko rješenje.

Katalinić je podsjetio da stanovnici u blizini Marišćine već devet godina žive uz neugodan smrad, a uzrok je upravo odlaganje biorazgradivog otpada, te da usprkos odlukama i zahtjevima Županijske skupštine, još nema rješenja ovog problema.

Župan Zlatko Komadina pozdravio je ovakvu raspravu te naglasio da svi odgovorni u sustavu zbrinjavanja otpada moraju učiniti sve kako bi zbrinjavanje otpada bilo pogodno za ljude i neutralno za okoliš. Iako je odvojeno prikupljanje i obrada biorazgradivog otpada zakonska obveza, većinski dio miješanog otpada završi na Marišćini jer, naglašeno je u raspravi, od 13 članica grupacije tek jedno komunalno društvo, Ponikve Krk, odvaja biootpad. Na prostoru PGŽ-a postoji jedino kompostana na Krku, dok su one na Cresu, Lošinju, kao i zajednička od općine Viškovo, Klane i Grada Kastva u različitim stadijima uspostave.

Koraljka Vahtar Jurković, pročelnica Upravnog odjela za prostorno uređenje, graditeljstvo i zaštitu okoliša, naglasila je da novi Zakon o gospodarenju otpadom definira kako gradonačelnici i načelnici moraju osigurati odvojeno sakupljanje biorazgradivog komunalnog otpada i motivirajući cjenik za korisnike, a Županijskim Prostornim planom svim gradovima i općinama dana je mogućnost samostalnog određivanja lokacije za kompostanu ili bioplinsko postrojenje.

Ivica Plišić, direktor KD Ponikve, uspjeh krčkog modela vidi u financijskoj komponenti. Rekao je da je u sustav uloženo 70 milijuna kuna, no ostvario se konačan cilj dugoročnog smanjenja troška zbrinjavanja. U raspravi su predstavnici komunalnih društava konstatirali da se većina otpada odvozi u Marišćinu jer to dozvoljava niska cijena zbrinjavanja, te istaknuli problem negodovanja lokalnog stanovništva za izgradnju kompostana u njihovim općinama.

Kao ključni problem, svi sudionici sastanka, naveli su to što nije izgrađena potrebna infrastruktura za zbrinjavanje biootpada, te da je to najvažniji korak sustavnog rješenja ovog problema. Gradovi i općine dužni su odrediti lokacije za kompostane, kako bi se izgradila infrastruktura, nabavila opreme te provela te edukacija djelatnika komunalnih društava kao i građana.
Sljedeći sastanak na ovu temu trebao bi se održati s čelnicima jedinica lokalne samouprave kao odgovornima za provedbu donesenih Odluka o zbrinjavanju otpada, te određivanju lokacija kompostana i bioplinskih postrojenja.

Uskoro kreće projekt obnove i rekonstrukcije Doma zdravlja PGŽ u Crikvenici

Obnova i rekonstrukcija Doma zdravlja PGŽ u Crikvenici kojim će se ostvariti značajne uštede započinje početkom iduće godine, projekt vrijedan 1,6 milijuna eura bit će sufinanciran bespovratnim sredstvima i iz županijskog Proračuna, najavljeno je na današnjoj konferenciji za novinare u sjedištu Primorsko-goranske županije.

Održana regionalna konferencija na temu “Oil Spill Preparedness and Response Commitment and Synergy”

Od 12.-14. studenog 2024. godine, u organizaciji MOIG (Mediterranean Oil Industry Group) u Istambulu je održana regionalna konferencija na temu "Oil Spill Preparedness and Response Commitment and Synergy".

Vijećnici podržali projekt energetske obnove Doma za starije osobe “Kantrida”

Primorsko-goranska županija financirat će energetsku obnovu Doma za starije osobe „Kantrida“ u Rijeci u ukupnoj vrijednosti od oko 3,2 milijuna eura. Obnova će se realizirati kroz četiri faze unutar razdoblja od tri godine. Odluka o finanaciranju prve faze usvojena je danas na 31. sjednici Županijske skupštine PGŽ.

Primorsko-goranska županija stipendira darovite učenike i studente te deficitarna zanimanja; u četvrtak sjednica Županijske skupštine

Raspisan je Natječaj za dodjelu stipendija darovitim učenicima srednjih škola, darovitim studentima i studentima deficitarnih zanimanja u školskoj / akademskoj 2024./2025. godini, informirala je zamjenica župana Marina Medarić na redovitom susretu s novinarima.