Claustra

Claustra +

23.01.2020

Sutra, u petak, 24. siječnja u 10:30 sati, u pubu „Bar Bar“ (Pod Kaštelom 3), iznad Principija, jedne od točaka Claustre, održat će se press konferencija na temu mobilne aplikacije Claustra.

Hrvatska i Slovenija zajedno u očuvanju prirode i održivom turizmu kroz projekt “Claustra +”

Projekt  „Prekogranična destinacija kulturnog i zelenog turizma Claustra Alpium Iuliarum“, akronimom „Claustra +“ provodi se u okviru Programa suradnje Interreg V-A Slovenija – Hrvatska za razdoblje 2014.-2020., a obrađuje  specifične probleme u području vrednovanja, zaštite i očuvanja zajedničke kulturne baštine na području dviju država, s ciljem aktivne zaštite baštine održivim turizmom. Claustra Alpium Iuliarum predstavlja najveći građevinski i vojno-obrambeni sustav kasnorimskih zidina, utvrda, cesta i postaja uz ceste te opskrbnih postaja u zaleđu koji se proteže od Rijeke (Principij) preko Klane i Prezida u Hrvatskoj kroz Sloveniju i Austriju do Čedada u Italiji, a izgrađen je u 4. stoljeću zbog obrane Rimskog carstva od upada barbara.

„Claustra +“ primjer je kako zaboravljena arheološka baština može stručnjake iz područja arheologije, prirode i turizma ujediniti u zajedničkom cilju – prezentaciji kulturne baštine i prirode koja ju okružuje kroz aktivni turizam.  Tako projekt uključuje ne samo arheološka i prirodoslovna istraživanja već je većina aktivnosti koncentrirana na stvaranje i obogaćivanje turističke ponude, a sve kroz održiv način, uključivanjem čim većeg broja lokalnog stanovništva, poduzetnika i ugostitelja.

Projekt je sufinanciran sredstvima Europske unije  putem Europskog fonda za regionalni razvoj (EFRR) (85%) u okviru Programa suradnje INTEREG-V-A Slovenija-Hrvatska 2014. – 2020. i Općine Kostrena. Ukupna vrijednost Projekta iznosi 1.779.988,15 eura od čega bespovratna sredstva iznose 85%, odnosno 1.512.989,90 eura. Proračun za Županiju iznosi 259.892,00 eura, od čega bespovratna sredstva iznose 220.908,20 eura.

Vodeći partner na projektu je  Javni zavod Republike Slovenije za očuvanje kulturne baštine, dok su ostali partneri Primorsko-goranska županija, Pomorski i povijesni muzej Hrvatskog primorja, Zavod Ivana Cankara za kulturu, sport i turizam Vrhnika, Prirodoslovni muzej Rijeka, Narodni muzej Slovenije, Turistička zajednica Kvarnera, Hrvatski restauratorski zavod i Zavod Republike Slovenije za očuvanje prirode.       

U okviru projekta PGŽ je izvršila sljedeće aktivnosti: Izrađena je Komunikacijska strategija i vizualni identitet projekta, organizirana manifestacija Rimski dan s ciljem senzibiliziranja javnosti za kulturnu baštinu, izrađeni su smjerokazi i informativne table za staze Claustre, nabavljena su 2 arheostereoskopa koja su postavljena na Principiju i u kaštelu Grada Grobnika te je izrađena projektna dokumentacija za budući posjetiteljski centar CLAUSTRA (stara škola u Studeni).

Projekt „Claustra +“ nastavak je projekta „Claustra – Kameni branici Rimskoga Carstva”, uspješno realiziranoga u sklopu Programa europske teritorijalne suradnje OP Slovenija-Hrvatska 2007. – 2013.

Mobilna aplikacija CLAUSTRA za pametne telephone izrađena je u okviru projekta “Claustra +”, a namijenjena je posjetiteljima obrambenog sustava Claustra, koje će  informirati i voditi po ostacima obrambenog sustava i informirati ih o povijesnim, kulturnim, arheološkim, prirodnim, turističkim i drugim vrijednostima područja rimskog obrambenog pojasa Claustre.

Mobilna aplikacija koristit će se u svrhu promocije prije dolaska na destinaciju, ali će služiti i kao aktivni vodič kroz prekogranične rute Claustra. Aplikacija će sadržavati i virtualne 3D rekonstrukcije arheoloških struktura te fotografije i snimke arheoloških istraživanja i nalazišta. Također, aplikacija će nuditi i informacije o prirodnoj baštini te će sadržavati bogate opise i vizualne prikaze flore i faune određenog prostora. Aplikacija će nuditi i različite itinerere koji će sadržavati prijedloge izleta, rute, duljine staza i stupnjeve njihove težine, potrošački segment te prijedloge posjeta zanimljivim kulturnim, turističkim I ugostiteljskim sadržajima u blizini.

Aplikacija će djelovati i kao audio-vodič na pet jezika (hrvatskom, slovenskom, engleskom, talijanskom i njemačkom), čime će korisnicima olakšavati korištenje aplikacije, a istovremeno će biti prilagođena slijepim osobama, .

Početni ekran mobilne aplikacije Claustra sadrži interaktivnu kartu u kojoj korisnik prema svojim preferencijama odabire znamenitosti, aktivnosti i sadržaje koje želi posjetiti. Interaktivna karta sadržavat će prikaz relevantnih prometnica, biciklističkih i planinarskih staza, šetnica i informativnih točaka. Uz navedeno, biti će prikazani i ostali itinerari odnosno interesne točke uz svaku odabranu arheološku lokaciju. Na karti će također biti vidljiva udaljenost između odabranih točaka te postavljena navigacija.

Korisnik aplikacije imat će mogućnost napraviti selfie s odabranom temom, odnosno filterom iz povijesti obrambenog sustava Claustra (rimski vojnik, rimska princeza, i dr.) koji će moći dalje slati te će na taj način biti omogućena dodatna promocija Claustre.

Poseban dio mobilne aplikacije je onaj koji se odnosi na gamifikaciju. Svaki korisnik ima mogućnost ispunjavanja određenih izazova. Svakim uspješnim rješavanjem pojedinačnog izazova korisnik otključava dijelove opreme rimskog vojnika. Cilj izazova je skupiti cijelu opremu, odnosno odjenuti rimskog vojnika.

Mobilna aplikacija Claustra dostupna je na Apple App store i Google Play store te je prilagođena platformama AndroidiI iOS (uključujući tablete).

Na press konferenciji sudjelovati će Zamjenica župana Marina Medarić, Irena Grdinić te Renato Poljak, predstavnik tvrtke „Oxygen-Tech“ koja je izradila mobilnu aplikaciju Claustra.

Vaši podaci
Ime
Prezime
E-mail adresa
Poruka
Prihvaćam Uvjete korištenja.