Delegacija finske regije Tampere posjetila Primorsko-goransku županiju

Info za medije 27.09.2024 Međunarodna suradnja, Turizam, Zaštita okoliša

Krajem rujna delegacija finske regije Tampere posjetila je Primorsko-goransku županiju kako bi istražila područja suradnje u razvoju pametnih gradova, održivosti i digitalnih inovacija.

Posjet je bio ključna prilika za obje regije za razmjenu primjera najbolje prakse i uspostave suradnje, posebno u području klimatske politike, pametnog urbanog planiranja, digitalizacije i inovativnog upravljanja gradovima.

Delegaciju Tamperea činili su voditeljica razvoja Baltičkog instituta Finske Johanna Leino, voditeljica Odjela za klimatsku i okolišnu politiku Grada Tamperea Laura Inha, direktor Baltičkog instituta Esa Kokkonen zadužen za predstavljanje ciljeva programa Tampere Smart City, kojim se Tampere nalazi u konkurenciji šest europskih gradova u natjecanju za Europsku prijestolnicu inovacije, te dr. sc. Anniina Autero zadužena za pametnu urbanu sigurnost i otpornost.

Dolazak finskih stručnjka organizirala je Regionalna razvojna agencija Primorsko-goranske županijeu suradnji s Veleposlanstvom Finske u Hrvatskoj, a u ime PGŽ, sudjelovala je pročelnica UO za pomorsko dobbro, promet i veze Izabela Linčić Mužić..

Delegacija je započela svoj posjet sastankom s predstavnicima Grada Rijeke na čelu s gradonačelnikom Markom Filipovićem na kojem se razgovaralo o strategijama urbanog razvoja i mogućim područjima buduće suradnje između gradova Tampere i Rijeke. Održan je i susret s rektoricom Sveučilišta u Rijeci Snježanom Prijić-Samaržijana kojem se raspravljalo o digitalnoj transformaciji u visokom obrazovanju i ulozi sveučilišta kao inovacijskih centara.

Uspostavljeni su temelji za zajedničku suradnju na istraživačkim projektima, a poseban interes finskih stručnjaka privukao je koncept upravljanja vodnim resursima, primarno morem i s tim povezanim rizicima poput poplava, kao i upravljanje plavom ekonomijom u Primorsko-goranskoj županiji.

Središnji dio posjeta bila je konfernecija “Tampere + Kastav Smart Future Forum” koja je uključivala izlaganja članova delegacije o klimatskim politikama Tamperea, inicijativama pametnih gradova i Viziji Metaversuma 2040—naprednom urbanom planu koji uključuje zelene javne prostore i tehnologiju digitalnih blizanaca.

Sudionicima se u okviru događanja obratio i gradonačelnik Kastva Matej Mostarac koji je predstavio grad, ali i dosad realizirana postignuća u okviru „Kastav Smart City“ strategije, kao prvog grada u Hrvatskoj koji je izradio i usvojio strateški dokument za realizaciju koncepta pametnih gradova. Osim predstavnika Finske, izlaganje o primijenjenim rješenjima u našoj regiji održala je i riječka arhitektica Gorana Stipeč Brlić, predsjednica Društva arhitekata Rijeka.

Drugoga dana delegacija se sastala s gradonačelnikom Opatije Fernandom sa suradnicima kako bi se razmjenilo iskustavo po pitanju razvoja održivih gradova, dok je poseban interes finske delegacije bio usmjeren na opatijska iskustva u razvoju i primjeni koncepta održive turističke destinacije te razvoju turističkih aktivnosti i djelatnosti općenito. Uslijedila je radionica u opatijskome Centru Gervais na temu participacije građana.

Posjet je zaključen strateškim sastankom u Poslovnom inkubatoru HUBAZZIA, gdje su predstavnici grada Tamperea, Baltičkog instituta Finske i Regionalne razvojne agencije PGŽ-a na čelu s ravnateljem Vedranom Kružićem raspravljali o zajedničkim inicijativama za poticanje digitalnih i zelenih inovacija.

Tampere je treći po veličini grad u Finskoj, smješten je na dva velika jezera te je najveći nordijski grad u unutrašnjosti. Grad broji 224 tisuće stanovnika, a svake godine taj broj poraste za 5 tisuća novih. Zanimljivo je da gotovo polovinu stanovnika grada Tamperea čine stanovnici u dobi od 20 do 39 godina. Tampere je ujedno i veliko sveučilišno središte sa 30 tisuća studenata, a u gradu su registrirane 22 tisuće aktivnih tvrtki, a vodeće su industrije automatizacija, AI i analitika, kružno gospodarstvo i čiste tehnologije.

Onečišćenje mora u Kostreni, stanje u obiteljskoj medicini i izgradnja nove škole u Rešetarima glavne teme 30. sjednice Županijske skupštine

U dvorani Rektorata Sveučilišta u Rijeci održana je 30. sjednica Županijske skupštine Primorsko-goranske županije, a uz ostale, glavne teme bile su onečišćenje mora u Kostreni, stanje u obiteljskoj medicini u Županiji te projekt izgradnje nove škole u Rešetarima vrijedan gotovo 18 milijuna eura.

Delegacija finske regije Tampere posjetila Primorsko-goransku županiju

Krajem rujna delegacija finske regije Tampere posjetila je Primorsko-goransku županiju kako bi istražila područja suradnje u razvoju pametnih gradova, održivosti i digitalnih inovacija.

Održana završna konferencija projekta “Turizam za mene”

Održana je konferencija "Turizam za mene" u organizaciji Društva za istraživanje i potporu - DIP s naglaskom na provedbi mjera razumne prilagodbe građevina poslovne namjene ulasku i kretanju osoba s invaliditetom i osoba smanjene pokretljivosti.

Obilježen Međunarodni dan strvinara

U Centru za posjetitelje i oporavilištu za bjeloglave supove Beli na otoku Cresu obilježen Međunarodni dan strvinara na kojem su predstavljeni rezultati godišnjeg monitoringa populacije ove strogo zaštićene vrste.