
Divljina s pogledom na more: Dani otvorenih vratiju u Kaštelu Zrinskih
Od petka, 30. srpnja 2021. u Kaštelu Zrinskih u Brodu na Kupi ( Kralja Tomislava 1) započinju Dani otvorenih vrata koji će trajaticijeli kolovoz. Od utorka do nedjelje, u radnom vremenu od 10 do 16 sati, posjetitelji će besplatno moći razgledati novi stalni postav Prirodoslovnog muzeja Rijeka „Divljina s pogledom na more“ i „Interpretacijski centar Putovima Frankopana, Brod na Kupi“.
U stalnom postavu „Divljina s pogledom na more“ Primorsko-goranska županija i Prirodoslovni muzej Rijeka posjetiteljima predstavljaju prirodnu baštinu Gorskog kotara – od Kupske doline i krškog podzemlja, preko najznačajniji šumskih zajednica, planine iznad šumske granice, pa sve do neba i oblaka. Postav prikazuje značajke, zanimljivosti i posebnosti prirode goranskog područja, ali i elemente tradicionalnog suživota čovjeka i prirode na ovom području. Izuzetno atmosferičan postav omogućava posjetiteljima da zavire u sićušan svijet mahovina i lišajeva, posjete hladnu i mračnu ponikvu, istraže rudnik, osjete ekstremne vremenske uvjete na planini, iskušaju penjanje na umjetnu stijenu i pri tome otkriju skrivene eksponate ili da čak upoznaju ptice uživo.
U prizemnom dijelu Kaštela Zrinskih uređen je „Interpretacijski centar Putovima Frankopana, Brod na Kupi“, jedan od osam suvremenih multimedijalnih interpretacijskih centara na „Kulturno-turističkoj ruti Putovima Frankopana“. Svaki Interpretacijski centar ima svoju temu, a tema ovog centra je odnos obitelji Frankopana i Zrinskih prema prirodi.
Ova oba sadržaja čine iznimnu turističku atrakciju u dvorcu koji datira iz 17. stoljeća, a nalazi se u pograničnom području, na samom ulazu u Hrvatsku iz smjera Slovenije.
Ukupno je u uređenje i opremanje u Kaštelu Zrinskih u Brodu na Kupi uloženo oko 5,2 milijuna kuna, od čega je kroz EU projekte KRASn’KRŠ i Kulturno-turistička ruta „Putovima Frankopana“ osigurano gotovo 4,6 milijuna kuna.
Proglašeni pobjednici foto natječaja za veljaču, tema za ožujak “Proljeće u mom kraju, balkonu, ulici, parku…”
Karneval se završio, makar u onom tradicijskom smislu, pa tako i naše prijave za mjesečni natječaj čija je tema bila karnevalski portret.
Maškarice okupirale riječki Korzo
Rijeka kreative i mašte razlila se i ove godine Korzom – održan je najslađi dio Riječkog karnevala 2025. godine – 28. Dječja karnevalska povorka u kojoj je ove godine sudjelovao velik broj mališana – njih gotovo 6.700.
Jubilarna 20. noć muzeja organizira se na 26 lokacija na području PGŽ
Hrvatsko muzejsko društvo organizira jubilarnu 20. noć muzeja koja se tradicionalno održava posljednji petak u siječnju u suradnji s brojnim hrvatskim muzejima i drugim baštinskim, znanstvenim i obrazovnim institucijama.
Održan prijem za Meštra i kraljicu Riječkog karnevala: Sve je spremno za peto godišnje doba
Dobrodošlicu meštru karnevala Sandiju Pribaniću i novoj kraljici Riječkog karnevala Nori Marčelji uputila je zamjenica župana Marina Medarić sa suradnicima.