Dom zdravlja PGŽ uvodi logopedske usluge za djecu

Potpisivanje ugovora 04.03.2025 Obrazovanje, Zdravstvo

Na Rektoratu Sveučilišta u Rijeci u ponedjeljak, 3. ožujka 2025. održano je svečano potpisivanje Sporazuma o suradnji između Doma zdravlja Primorsko-goranske županije i Sveučilišta u Rijeci, odnosno Fakulteta za logopediju. Ove će institucije surađivati na provedbi programa nazvanog ”UNILOG u Domu zdravlja”, a radi se o proširenju logopedske usluge na županijski Dom zdravlja.

Ravnateljica Doma zdravlja PGŽ Emina Grgurević Dujmić i rektorica Sveučilišta u Rijeci prof. dr. sc. Snježana Prijić Samaržija na potpisivanju ugovora

Sporazum su potpisali ravnateljica Doma zdravlja Primorsko-goranske županije Emina Grgurević Dujmić, rektorica Sveučilišta u Rijeci prof. dr. sc. Snježana Prijić Samaržija, o. d. dekana Fakulteta za logopediju izv. prof. dr. sc. Zdravko Kolundžić i voditeljica programa ”UNILOG u Domu zdravlja” doc. dr. sc. Maja Kelić. Uz potpisnike potpisivanju su nazočili prorektorica za studije, studente i osiguravanje kvalitete prof. dr. sc. Marta Žuvić i zamjenik ravnateljice Doma zdravlja PGŽ-a Goran Trbojević.

Ponosni smo što smo dio tima koji uspostavlja ovu novu, inovativno praksu i jedinstveni model u Hrvatskoj, kojim profitiraju kako građani, tako i studenti, koji njime stječu praktična znanja u radu s klijentima. Nakon što stasaju prve generacije dosad deficitarnih riječkih defektologa te riješimo potrebe za dijagnostičkim i terapijskim logopedskim uslugama, nadam se da ćemo se moći početi baviti i prevencijom, istaknula je ravnateljica Grgurević Dujmić.

Sveučilište u Rijeci ovu godinu obilježava pod motom ‘Zdrava zajednica’ pa u tom smjeru ide i ovaj program u kojem će prisutnost djelatnosti Logopedskog centra Sveučilišta u Rijeci i Domu zdravlja PGŽ-a donijet dobrobit za građane Rijeke i ove županije te logopedske usluge učiniti dostupnijima, rekla je uvodno rektorica Prijić Samaržija.

Parafiran sporazum o uvođenju programa “UNILOG u Domu zdravlja”

U posljednja dva desetljeća vidljiv je značajan porast broja djece kojoj je potrebna rana intervencija, bilo da se radi o djeci s poremećajem iz spektra autizma ili djeci koja imaju teškoće u govorno-jezičnom razvoju. Uspostavljanje rane intervencije i osiguravanje pravovremene terapije dovodi do smanjenog broja djece s dijagnozama u području poremećaja govorno-jezične komunikacije, ali i do prevencije kasnijih teškoća koje mogu značajno ograničiti pojedinca u akademskim postignućima, društvenim aktivnostima i ostvarivanju životnih ciljeva.

Uspostavljanjem studija Logopedija na Sveučilištu u Rijeci 2020. godine, a zatim Fakulteta za logopediju Sveučilište u Rijeci izravno je odgovorilo na potrebe za ovim stručnjacima na području grada Rijeke i Primorsko-goranske županije. Prva generacija logopeda obrazovanih na riječkom sveučilištu izlazi na tržište rada 2025. godine.

Dom zdravlja Rijeka i Sveučilište u Rijeci od ožujka ove godine kreću s projektom „UNILOG u Domu zdravlja“ kojim uspostavljaju inovativni model stručne prakse za studente Diplomskog studija Logopedija te kroz njega osiguravaju logopedske usluge dva dana u tjednu pružati djeci predškolske i školske dobi u novouređenim prostorima Doma zdravlja u Cambierievoj ulici koji su posebno adaptirani za ovu namjenu. U projekt je uključeno 8 prvostupnika i prvostupnica. Svaki student će raditi s pet korisnika. Terapije su planirane u terapijskim ciklusima od 8 do 10 terapija za jednog korisnika kako bi se osigurala protočnost i obuhvatio što veći broj djece kojima je terapija potrebna. Roditelji će se za sudjelovanje javljati mailom na adresu koja će, uz sve upute, uskoro biti objavljena na stranicama studija Logopedija.

Zavod za hitnu medicinu PGŽ dobio još 13 novih vozila

Ovom nabavom vozila starost voznog parka spuštena je na šest godina za hitnu medicinu i na četiri godine za sanitetski prijevoz. Znamo da je starost voznog parka važna za pouzdanost tih vozila o kojima nerijetko ovise ljudski životi, rekao je zamjenik župana Vojko Braut.

Predstavljeni interaktivni paneli za potpomognutu komunikaciju u Bolnici za ženu i dijete

U bolnici za ženu i dijete postavljeni su interaktivni paneli za potpomognutu komunikaciju koji su dio programa „I ja želim reći gdje me boli“, financiranog od strane Ministarstva zdravstva, a  kojeg provodi Udruga za skrb autističnih osoba Rijeka u suradnji s KBC-om Rijeka. Postavljanjem ovih panela, riječka bolnica postaje prva bolnička ustanova u Hrvatskoj koja koristi inovativni softver za potpomognutu komunikaciju, namijenjen djeci s teškoćama i njihovoj lakšoj interakciji s medicinskim osobljem.

Komadina: Hvala svima, vidimo se u nekim drugim okolnostima

Nitko od nas, koliko ja imam informaciju, neće se kandidirati na izborima. A i ja sam svoj izborni put završio. Zahvaljujem svima na praćenju, a posebno pozdravljam vas umirovljenike iz medija jer u tim vodama će nam se putevi ponovno sresti. Hvala svima i vidimo se u nekim drugim okolnostima, zaključio je Komadina na oproštaju s tridesetak okupljenih novinara, fotografa i snimatelja iz raznih medija koji su svih ovih godina pratili rad Primorsko-goranske županije.

Akcija upisa maturanata Medicinske škole u Rijeci u registar dobrovoljnih darivatelja krvotvornih matičnih stanica

U srijedu 9. travnja 2025. godine u Medicinskoj školi u Rijeci s početkom u 11:00 sati, održat će se akcija upisa maturanata Medicinske škole u Rijeci u Hrvatski registar dobrovoljnih darivatelja krvotvornih matičnih stanica u suradnji sa Zakladom Ana Rukavina.