Eminentna domaća i europska imena iz biznisa i obrazovanja na Europskom forumu – Budućnost za sveučilišta
Sveučilište u Rijeci je u suradnji s tvrtkom Lürssen, povodom 50. obljetnice od svojeg osnutka, organiziralo dvodnevno događanje pod nazivom Europski forum – Budućnost za sveučilišta.
U srijedu i četvrtak 19. i 20. travnja, akademska i poslovna zajednica Rijeke i Kvarnera imala je prilike iz prve ruke poslušati savjete i iskustva nekih od najuspješnijih ljudi iz poslovnog sektora i visokog obrazovanja na području Europe, kao što su Peter Lürssen, izvršni direktor tvrtke Lürssen, Andreas Treichl, predsjednik Nadzornog odbora Zaklade ERSTE, Roberto Kutić, suosnivač i operativni direktor Infobipa te brojni drugi.
“Naša želja iza pokretanja ovog prvog Europskog foruma je prvenstveno uspostava komunikacije. Naša je ideja da se sa izazovima budućnosti, kao i s onim društvenim problemima koje danas živimo, možemo suočiti samo ako stavimo glave na kup, ako na neki način savladamo predrasude koje imamo, koje su duboko ukorijenjene u našim institucijama, što onim poslovnim, što onim sveučilišnim. Moramo zajednički pokušati riješiti probleme, jer naša je dužnost, naša moralna obveza razmišljati o generacijama budućnosti, jednako kao i o kvaliteti života građana”, istaknula je rektorica Sveučilišta u Rijeci, Snježana Prijić-Samaržija.
Župan Zlatko Komadina je u ime Primorsko-goranske županije zaželio dobrodošlicu okupljenima i naglasio značaj najboljeg hrvatskog sveučilišta, onog u Rijeci. “Tijekom recentnih godina, naglasio je, riječko je sveučilište učinilo velike iskorake kako na hrvatskom, tako i na međunarodnom planu. Gotovo svaka rasprava o velikim projektima i strateškom razvoju u javnom i privatnom sektoru uključuje Sveučilište u Rijeci, a to je živi dokaz izvrsnosti, otvorenosti, suvremenosti i progresivnosti riječkog sveučilišta”, zaključio je župan Komadina.
Okupljenima se obratio i gradonačelnik Grada Rijeke, Marko Filipović. “Riječko sveučilište kroz ovu konferenciju sagledava i europsku i globalnu perspektivu, a u svom radu omogućuje i Gradu Rijeci povezivanje ne samo sa akademskim nego i poslovnim sektorom, dok će tvrtka Lürssen provesti projekt koji će promijeniti lice Rijeke. Mislim da ne smijemo propustiti priliku koja se sada pruža Rijeci, i mogućnost razvoja grada u budućnosti, u Europi”, zaključio je gradonačelnik Filipović.
Zajednički stav Sveučilišta i tvrtke Lürssen, kao suorganizatora ove posebne manifestacije, je taj da budućnost obrazovanja leži upravo u međusektorskoj suradnji na više razina. Sukladno tome, Europski forum – Budućnost za sveučilišta imao je za cilj utjeloviti upravo te vrijednosti u svrhu daljnjeg razvoja te jačanja konkurentnosti opće domaće akademske i poslovne zajednice.
“Jedna tvrtka ne može sama napraviti veliku promjenu unutar određene industrije. Tajna je u tome da moramo usko surađivati s institucijama za obrazovanje i istraživanje. Radeći otvoreno i transparentno, zajedno možemo pronaći rješenje, odnosno usmjeriti industriju prema rješenju. U konačnici sve je na ljudima, kreativnim i inovativnim ljudima”, naglasio je Peter Lürssen, izvršni direktor tvrtke Lürssen.
“Kao strateški partner Sveučilišta u Rijeci, Lürssen Grupa danas promatra važnost kreacije novih poslova budućnosti te kontinuirano nastoji raditi vrlo usko i blisko sa Sveučilištem na educiranju novih kadrova koji će sutra raditi na razvojno-istraživačkim projektima obiju strana”, dodala je Teuta Duletić, izvršna direktorica Lürssen Design Centra Kvarner.
Sveučilište u Rijeci već je punih 50 godina nacionalni i regionalni primjer težnje prema izvrsnosti u obrazovanju brojnih naraštaja akademskih građana, koji su postali ili će tek postati nositelji društveno-gospodarskog razvoja Republike Hrvatske. Uz ponos na postignute iskorake u posljednjih 50 godina, Sveučilište ovaj veliki jubilej obilježava, ne gledajući unatrag, već promišljajući o budućnosti s naglaskom na održivost.
Primorsko-goranska županija stipendira darovite učenike i studente te deficitarna zanimanja; u četvrtak sjednica Županijske skupštine
Raspisan je Natječaj za dodjelu stipendija darovitim učenicima srednjih škola, darovitim studentima i studentima deficitarnih zanimanja u školskoj / akademskoj 2024./2025. godini, informirala je zamjenica župana Marina Medarić na redovitom susretu s novinarima.
Ispitivanje potreba neprofitnih organizacija u Primorsko-goranskoj županiji
Primorsko-goranska županija, u okviru svog samoupravnog djelokruga, kontinuirano raspisuje i provodi niz javnih poziva u području civilne zaštite, civilnog društva, prostornog uređenja, graditeljstva, zaštite okoliša, zdravstva, odgoja, obrazovanja, pomorskog dobra, prometa, veza, turizma, poduzetništva, ruralnog razvoja, regionalnog razvoja, infrastrukture, socijalne politike, mladih, kulture, sporta, tehničke kulture i brojnih drugih područja.
Učenici 3. razreda OŠ Omišalj posjetili Primorsko-goransku županiju
U okviru boravka u gradu Rijeci, učenici 3. razreda Osnovne škole Omišalj posjetili su Primorsko-goransku županiju. U sjedištu PGŽ-a mališanima su dobrodošlicu zaželjeli zamjenik župana Petar Mamula i pročelnica UO za poslove Župana i Županijske skupštine Ermina Duraj.
Zamjenica Medarić primila riječke srednjoškolce koji su spasili nepoznatom čovjeku život
Zamjenica župana Marina Medarić primila je učenike 3. razreda Prometne škole Rijeka, Martina Miletovića, Antea Čotu i Roberta Kalčića koji su prije nekoliko dana brzom i nesebičnom reakcijom spasili život nepoznatom čovjeku i zahvalila im na ovom humanitarnom činu.