Foto natječaj PGŽ svibanj – Cvijeće
Cvijet je višestruko važan u životu čovjeka i on ima svoju ulogu u razvoju cijele civilizacije. Odnos cvijeta i čovjeka možemo pratiti kroz cijelu povijest evolucije. Čovjek je kroz uzajamni odnos sebe i ove plemenite biljke izgradio mnogobrojne statuse koji se temelje na cvijeću – od znanstvenih studija do industrija za ukrašavanje i uljepšavanje, a u farmaceutskoj proizvodnji još se koristi i kao dodatak u određenim lijekovima. Dakle, cvijet je u svoj svojoj slojevitosti bio, a i danas je, važan kao ukras, kao hrana, kao lijek itd. Neodvojiv je dio naše svakodnevice i vrlo je čest motiv i fotografima i slikarima.
I evo naših dvanaest ustrajnih autora sa svojim viđenjem cvijeta, cvijeća, ove božanske biljke. Kadrovi i snimljene scene su iz dvorišnih cvjetnjaka pa preko gradskih zelenih i cvjetnih površina i sve do livade obrasle svim i svačim, a cvijećem ponajviše.
Koliko god cvijeće stvara ugodu u našem okruženju i koliko god ono jest lijepo samo po sebi, fotografirati ga nije nimalo lako. I kod ove teme prisutan je snažan subjektivizam. Naime, nije isto snimamo li cvijeće u svom vrtu ili negdje drugdje, ali fotograf bi se trebao osloboditi te intimne poveznice i imati na svom snimateljskom umu kako to cvijeće, koje je ispred objektiva, učiniti na slici, fotografiji što gledljivijim, da ne kažem ljepšim i impresivnijim. Gledano iz tih pozicija pohvaljujem Danijelu Grgurić, Darija Dorčića, Laru Troha i Branka Lautara. Iz njihovih fotografija vidljiva je fina emocionalna povezanost motiva i snimatelja, vidljiva je i suvisla upotreba tehnike u interpretaciji ideje ljepote cvijeta ili cvijeća. Autori su pokazali znalački odnos spram medija fotografije i poruke koju ona prenosi. Od spomenutih i pohvaljenih autora izdvajam fotografiju Božur u maminom vrtu Darija Dorčića i nominiram je za prvo mjesto. Božur kao cvijet ima niz simboličkih značenja, ovisno kako je i koji narod izgradio mit i vjerovanje o njemu pa se njegovoj boji pripisuju značenja časti, ljubavi, bogatstva, a kažu da štiti kuću i ukućane od zlih duhova. Dorčićeva je fotografija izoštrena u malom polju središnjeg dijela cvijeta, u krugu u kojem se otvaraju latice, a ostali, blago zamućeni dio prostora slike s naglašenim zelenim stabljikama i listom, kao da usmjerava i potiče i našu maštu, i rast, i otvaranje samoga cvijeta. Kao da nam i autor i cvijet poručuju da će se njihovim otvaranjem u potpunosti ispuniti naša vjerovanja i nadanja.
Borislav Božić, prof., Voditelj Škole fotografije Rijeka
S obzirom da smo napokon doživjele vrijeme kada su nam mjere malo popustile i ponovo omogućile da se prisjetimo vremena od prije novog normalnog, tema za slijedeći mjesec je: Korone nema pa slobodno šetam i uživam
Predstavljen umjetnički panel ArtTalk, prilika za upoznavanje riječkih umjetnika u njihovom okruženju
Predstavljen je projekt „Umjetnički panel ArTalk“ udruge RECiŠOU namijenjen srednjoškolcima i studentima zainteresiranim za umjetnost koji se provodi uz potporu Primorsko-goranske županije. Kroz razgovore s afirmiranim umjetnicima i djelatnicima u kulturi ideja je upoznati razne umjetničke grane poput kazališta, filma, glazbe, likovne umjetnosti, primijenjene umjetnosti, plesa, fotografije, književnosti i radija i prikazati što sve obuhvaća
Jedanaest predstava na 29. reviji lutkarskih kazališta u Rijeci
U organizaciji Gradskog kazališta lutaka Rijeka, od 3. do 9. studenog održat će se 29. revija lutkarskih kazališta u sklopu koje će se izvesti 11 predstava kazališta iz Hrvatske, Slovenije, Srbije, Bosne i Hercegovine, Češke i Tajlanda.
Otvoren Mjesec hrvatske knjige u Rijeci pod sloganom “Pričaj mi”
Od danas pa sve do 15. studenog obilježava se Mjesec hrvatske knjige. Pod sloganom "Pričaj mi" u idućih 30 dana u 300-tinjak knjižnica, čitaonica i ostalih institucija diljem zemlje održat će se bogat program posvećen domaćim autorima i njihovim djelima, a obilježit će se i 150. godišnjica rođenja velike hrvatske književnice Ivane Brlić-Mažuranić.
Obilježavanje Dana bijelog štapa predstavom za slijepe i slabovidne „Ana Katarina“
Primorsko-goranska županija u suradnji s Pomorskim i povijesnim muzejom Hrvatskog Primorja obilježit će Međunarodni dan bijelog štapa predstavom za slijepe i slabovidne, monodramom „ANA KATARINA“ u izvedbi Ane Vilenice.