“Istarska ljestvica” slavi 15. obljetnicu upisa na UNESCO-vu listu nematerijalne kulturne baštine

Press konferencija 18.09.2024 Kultura

Predstavljen je program obilježavanja 15. obljetnice upisa “Istarske ljestvice” na UNESCO-vu listu nematerijalne kulturne baštine i 20. godine stupanja na snagu Konvencije o zaštiti nematerijalne kulturne baštine u RH čije će se središnje događanje, 36. Susret sopaca u organizaciji Udruge sopaca i kantura otoka Krka, održati u subotu, 21. rujna 2024. godine u Dobrinju.

O važnosti ovih jubileja na konferenciji za novinare u sjedištu Županije govorili su pročelnica Upravnog odjela za kulturu, sport i tehničku kulturu Sonja Šišić, ravnatelj Ustanove Ivan Matetić Ronjgov Darko Čargonja, predsjednica Hrvatske glazbene unije PGŽ Nikolina Tomljanović, počasna predsjednica HGU PGŽ Jadranka Čubrić i predstavnici Udruge sopaca i kantura otoka Krka.

Dvoglasje tijesnih intervala Istre i Hrvatskog primorja, tzv. Istarska ljestvica specifična je tradicijska glazba koja se do danas održala u Istri, Hrvatskom primorju i na otoku Krku i Cresu za čije je uvrštenje na UNESCO-vu listu 2009. godine zaslužna Udruga sopaca i kantura otoka Krka.

„Veliko nam je zadovoljstvo da možemo svjedočiti i potaknuti obilježavanje ovog jubileja. Na UNESCO-ovoj listi nematerijalne kulturne baštine s našeg područja nalazi se pet vrlo značajnih događaja i tradicijskih običaja, a među njima je i „Istarska ljestvica“. Primorsko-goranska županija kroz svoje aktivnosti kontinuirano doprinosi zaštiti naše tradicije, kulture i povijesti, poglavito zaštićene kulturne baštine te smo tako 1994. godine osnovali ustanovu Ivan Matetić Ronjgov kojoj je upravo primarna djelatnost zaštita Istarske ljestvice, a posebno je zadovoljstvo da u PGŽ-u djeluje i niz udruga kojima je osnovni cilj očuvanje naše tradicije i kulture“, rekla je pročelnica.

Nikolina Tomljanović uputila je čestitke na značajnim obljetnicama istaknuvši kako smo svjedoci spajanja generacija jer se umijeće sviranja ovakvog specifičnog instrumenta prenosi s generacije na generaciju. Nadovezala se Jadranka Čubrić naglasivši da je dvoglasje tijesnih intervala izuzetno važan dio glazbene baštine našeg kraja i zemlje. To je baština iz koje se kasnije razvijala glazba i glazbeni pravci, to su naši temelj, zaključila je Čubrić.

Ravnatelj Čargonja osvrnuo se na Matetićevu ostavštinu rekavši kako je on 1925. postavio u notni sistem Istarsku ljestvicu te tako svijetu pokazao vrijednost i originalnost Istarske i Kvarnerske glazbe.

Klaudije Dunato, predsjednik Udruge i njezin tajnik, Darko Dujmović naveli su da je Udruga sopaca i kantura otoka Krka osnovana 1988. godine s ciljem okupljanja sopaca i zaljubljenika u domaći glazbeni izraz te njegova očuvanja i promicanja. Udruga ima od 100 do 150 članova te kontinuirano nastoje privući mlade da se okušaju u školama sopnje i kanta te tako prenose tradicijsku baštinu na buduće naraštaje.

Prigodno, konferencija je počelaizvedbom svečane mantinjade krčkih sopaca, a pročelnici Šišić uručili prigodni dar, presliku UNESCO povelje o zaštiti nematerijalne kulturne baštine.

HGD Zvijezda Danica svečano proslavilo 130 godina djelovanja

Hrvatsko glazbeno društvo Zvijezda Danica svečanošću u sportskoj dvorani u Kraljevici zaključila je ovogodišnje obilježavanje 130 godina neprekinutog djelovanja.

Jubilarnih 30 godina koncerta “Božić je, judi”

„Vaše pjesme će ostati ovom kraju i zato vam na ovaj način zahvaljujemo na svemu onome što radite. Ova vaša gesta koja traje već 30 godina, lijepa je stvar za naše ljude, kad primorski glazbenici poklanjaju ovom našem kraju ono što zapravo i najbolje rade, hvala vam“, rekla je zamjenica župana Marina Medarić na današnjem

Proglašeni pobjednici foto natječaja za studeni, tema za studeni “Svečanost moga doma, moje kuće, moje ulice, moga grada – ljepota adventa”

Vrijeme izlaska i zalaska sunca među najljepšim je trenucima dana, a mnogi uživaju u tim scenama. Taj period, koji traje sat vremena nakon izlaska i sat vremena prije zalaska sunca, naziva se zlatni sat zbog predivnih žuto-zlatno-crvenih tonova koji se pojavljuju na nebu kada je sunce nisko.

Dodijeljeni Frankopanski lavići za doprinose razvoju projekta Putovima Frankopana

U Opatiji je u Centru Gervais održana svečanost dodjele Frankopanskih lavića, nagrade kao zahvale na trudu i rezultatima rada pojedinaca koji su doprinijeli stvaranju i prepoznatljivosti Kulturno-turističke rute Putovima Frankopana. Ovaj projekt temelji se na bogatoj frankopanskoj ostavštini, koja i dalje oblikuje kulturnu, turističku i gastronomsku ponudu Primorsko-goranske županije.