Klimatske promjene i digitalizacija značajniji izazovi urbanizma i prostornog planiranja
Povodom Svjetskog dana urbanizma koji se obilježava 8. studenoga, ravnatelj Zavoda za prostorno uređenje Primorsko-goranske županije Adam Butigan, u intervjuu za Novi list osvrnuo se na aktualne teme i izazove u kontekstu vremena u kojem živimo i prostora kojeg planiramo za budućnost.
Naglasio je da se u našoj Županiji potiče korištenje obnovljivih izvora energije kao jedne od mjera razvoja zelenog gospodarstva te se tako planira i razvoj solarnih i vjetro elektrana u okviru prostorno – planske dokumentacije i pripreme projektne dokumentacije za izgradnju.
Dodao je i da je na području PGŽ-a posebno važno othrvati se pritisku nekontroliranog širenja građevinskih područja, smanjiti pritisak na prostor u izgradnji velikih infrastrukturnih zahvata ili pak novih turističkih kapaciteta.
Dotaknuo se i klimatskih promjena, naglasivši da planiranje prostora danas igra ključnu ulogu u odgovoru i prilagodbi na klimatske promjene. Zavod je prepoznao ovu činjenicu te je iza nas višegodišnji rad sa Građevinskim fakultetom Sveučilišta u Rijeci na procjeni obalne ranjivosti, navodi ravnatelj i ističe da je izrađena znanstveno-stručna analiza ranjivosti obalnog područja Primorsko-goranske županije zbog podizanja razine mora, kojom su utvrđena ranjiva područja na razini županije, kao i visine i površine plavljenja za četiri ranjiva naselja koja su poslužila kao pilot područja.
Govoreći o digitalizaciji, naveo je da od početka ove godine, zakonodavac provodi proces tkz. digitalne transformacije važećih prostornih planova, a već sada je vidljivo da će proces biti svojevrsni izazov u narednom razdoblju. Bez obzira na intencije zakonodavca, županijski Zavod je pionir digitalizacije prostornog planiranja u Hrvatskoj, ističe Butigan.
“Usudio bi se reći da smo u potpunosti osigurali transparentnost prostornih planova u Županiji. Kroz uspostavljeni informacijski sustav, djelatnicima upravnih tijela u Županiji i u svim općinama i gradovima, omogućili smo uvid i korištenje cjelokupnog sadržaja svih prostornih planova za bilo koje područje Županije”, zaključuje ravnatelj.
Cjeloviti intervju možete pročitati na POVEZNICI.
FOTO: Vedran Karuza, Novi list
Predstavljena studija i web preglednik brownfield lokacija u Primorsko-goranskoj županiji
Projekt, koji predstavlja značajan korak prema revitalizaciji napuštenih područja, proveo je županijski Zavod za prostorno uređenje u suradnji s vanjskim stručnjacima i predstavnicima lokalne samouprave, koji su nominirali brownfield lokacije i tako uvelike doprinijeli inicijalnom prikupljanju podataka.
Klimatske promjene i digitalizacija značajniji izazovi urbanizma i prostornog planiranja
Povodom Svjetskog dana urbanizma koji se obilježava 8. studenoga, ravnatelj Zavoda za prostorno uređenje Primorsko-goranske županije, u intervjuu za Novi list osvrnuo se na aktualne teme i izazove u kontekstu vremena u kojem živimo i prostora kojeg planiramo za budućnost.
Održan radni sastanak s predstavnicima Zavoda za prostorni razvoj RH
Ravnatelj Zavoda za prostorno uređenje PGŽ Adam Butigan sa suradnicima održao je radni sastanak s predstavnicima Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine, ravnateljem Zavoda za prostorni razvoj RH i načelnikom Sektora za prostorne podatke, kartografiku i geoinformatičku podršku.
Sanjin Vranković novi pročelnik UO za prostorno uređenje, graditeljstvo i zaštitu okoliša
Sanjin Vranković novi je pročelnik UO za prostorno uređenje, graditeljstvo i zaštitu okoliša. Vranković je završio Građevinski fakultet u Rijeci. U dosadašnjoj poslovnoj karijeri vršio je dužnost ravnatelja Regionalne energetske agencije Kvarner.