Predstavljeni rezultati projekta prevencije rizika od klizišta u PGŽ-u
Na Građevinskom fakultetu na Kampusu Sveučilišta u Rijeci održano je predstavljanje primjene rezultata projekta Primijenjena istraživanja klizišta za razvoj mjera ublažavanja i prevencije rizika (PRI-MJER) u Primorsko-goranskoj županiji. Predstavljanje su zajednički organizirali Građevinski fakultet Sveučilišta u Rijeci i Rudarsko-geološko-naftni fakultet Sveučilišta u Zagrebu.
Kako je istaknuo, klizišta su druga po redu najveća nepogoda na svijetu i to nakon potresa, no ispred poplava i požara, kada se računaju žrtve, razorni učinci i materijalne štete.
“Zato je znanstvena građevinska i geološka zajednica i poprilično angažirana na ovoj problematici. Za razliku od potreba, klizišta možemo predvidjeti – ne samo gdje će se javiti, nego često i kada će se javiti, ako su pod odgovarajućim monitoringom. Ovo je gotovo isključivo aplikativan projekt, no već ima odjeka u znanstvenoj zajednici, a Konzorcij će raditi na tome da se znanje proizvedeno ovim projektom primijeni u u drugim zemljama”, naveo je Željko Arbanas, potpredsjednik europskog ogranka Međunarodnog konzorcija za klizišta.
“Lokalna će zajednica zasigurno imati koristi od rezultata ovog projekta, a čini mi se najviše Upravni odjel za prostorno uređenje, graditeljstvo i zaštitu okoliša. Niste samo proizvele ‘hrpu papira’, nego važne dokumente na temelju kojih će moći prevenirati loši utjecaju djelovanja klizišta u našoj županiji. Projekt je također dobar primjer kako uspješno koristiti EU fondove”, naglasio je zamjenik župana Mamula.
“Ono što naši znanstvenici istražuju, bit će primjenljivo u praksi i lokalna će zajednica od toga imati koristi, kako za buduća prostorna planiranja, tako i u sektoru civilne zaštite”, naglasio je u uvodnoj riječi dekan Bulić.
Predstavljanju je nazočio i g. Marko Filipović, gradonačelnik Rijeke te mnogi načelnici i predstavnici općina u Primorsko-goranskog županiji.
Projekt primijenjenih istraživanja PRI-MJER financiran je iz Europskog fonda za regionalni razvoj sa svrhom razvoja mjera za prilagodbu klimatskim promjenama. Jedan od ciljeva projekta je razvoj alata za prostorno planiranje i civilnu zaštitu na državnoj, regionalnoj i lokalnoj razini. Više informacija o projektu dostupno je na mrežnoj stranici https://pri-mjer.hr/. Predstavljeni su rezultati projekta koji su primjenjivi u Primorsko-goranskoj županiji i to vezano za prostorno planiranje, civilnu zaštitu, upravljanje prometnicama, vodama i šumama.
Nakon predstavljanja uslijedio je razgled izložbe karata, postavljene u atriju Fakulteta, na kojoj su izložene karte klizišta, izrađene u okviru projekta, pod nazivom: ”KLIZI! ŠTA? Kartografski podaci i informacije o klizištima koji nam omogućavaju odgovorno upravljanje”.
Održana regionalna konferencija na temu “Oil Spill Preparedness and Response Commitment and Synergy”
Od 12.-14. studenog 2024. godine, u organizaciji MOIG (Mediterranean Oil Industry Group) u Istambulu je održana regionalna konferencija na temu "Oil Spill Preparedness and Response Commitment and Synergy".
Vijećnici podržali projekt energetske obnove Doma za starije osobe “Kantrida”
Primorsko-goranska županija financirat će energetsku obnovu Doma za starije osobe „Kantrida“ u Rijeci u ukupnoj vrijednosti od oko 3,2 milijuna eura. Obnova će se realizirati kroz četiri faze unutar razdoblja od tri godine. Odluka o finanaciranju prve faze usvojena je danas na 31. sjednici Županijske skupštine PGŽ.
Primorsko-goranska županija stipendira darovite učenike i studente te deficitarna zanimanja; u četvrtak sjednica Županijske skupštine
Raspisan je Natječaj za dodjelu stipendija darovitim učenicima srednjih škola, darovitim studentima i studentima deficitarnih zanimanja u školskoj / akademskoj 2024./2025. godini, informirala je zamjenica župana Marina Medarić na redovitom susretu s novinarima.
Ispitivanje potreba neprofitnih organizacija u Primorsko-goranskoj županiji
Primorsko-goranska županija, u okviru svog samoupravnog djelokruga, kontinuirano raspisuje i provodi niz javnih poziva u području civilne zaštite, civilnog društva, prostornog uređenja, graditeljstva, zaštite okoliša, zdravstva, odgoja, obrazovanja, pomorskog dobra, prometa, veza, turizma, poduzetništva, ruralnog razvoja, regionalnog razvoja, infrastrukture, socijalne politike, mladih, kulture, sporta, tehničke kulture i brojnih drugih područja.