Obilježen Nacionalni dan udomiteljstva u PGŽ
Na području Primorsko-goranske županije je 37 tradicionalnih udomitelja, onih koji djecu koju udomljavaju nisu poznavali prije i nisu s njima u srodstvu, a 64 su srodničke udomiteljske obitelji, odnosno obitelji koje su s udomljenim djetetom u srodstvu, rekla je predsjednica Udruge udomitelja djece Primorsko-goranske županije DamDom Claudia Juranić Klarić koja se svojim izlaganjem obratila u povodu završetka trogodišnjeg projekta “Ured za udomiteljstvo” i obilježavanja Nacionalnog dana udomiteljstva.
Juranić Klarić podsjetila je kako je na Viškovu otvoren “Ured za udomiteljstvo”, čija je svrha pružanje osnovnih informacija o udomiteljstvu, a jedan od glavnih ciljeva je promocija udomiteljstva s ciljem povećanja broja udomitelja.
Pročelnica Upravnog odjela za socijalnu politiku i mlade PGŽ-a Dragica Marač istaknula je kako je u PGŽ-u situacija po pitanju udomiteljstva jako dobra.
“Prije desetak godina počeli smo senzibilizirati javnost da nam trebaju udomitelji, da svako dijete treba dom. Bili smo prva županija u Hrvatskoj s proračunskom stavkom »promoviranje i razvoj udomiteljstva«, i ubrzo su se počeli javljati krasni ljudi koji znaju što znači obitelj. Krenuli smo s dvije obitelji, danas ih je četrdesetak, ima ih dosta, ali ne dovoljno. Društvo mora poticati i razvijati udomiteljstvo jer nijedno dijete ne bi trebalo doći u instituciju, nijedno dijete ne bi trebalo odrastati bez obitelji”, rekla je Marač.
Ravnatelj Centra za pružanje usluga u zajednici Izvor Selce, Nikica Sečen, rekao je da su kroz Centar, koji je do 2015. godine radio kao Dom, od 1918. godine prošle tisuće djece.
“Što se tiče udomiteljstva, imamo uzlazni trend, jer smo nakon pet obitelji “narasli” na njih četrdesetak, iako nam nedostaje barem još stotinu udomiteljskih obitelji i zbog toga je važno stalno govoriti i promovirati udomiteljstvo”, zaključio je Sečen.
Nacionalni dan udomiteljstva u Hrvatskoj obilježava se 31. svibnja te se na taj način odaje priznanje oko 2.500 udomitelja koji pružaju ljubav i brigu djeci bez odgovarajuće roditeljske skrbi.
FOTO: DamDom
Suradnjom Županije i Zaklade Hrvatske pošte pomaže se djeci bez odgovarajuće roditeljske skrbi
Na današnjoj dodjeli polica životnog osiguranja ukupne vrijednosti 20 tisuća eura, uručene Julijani Orić i Tiji Terzić, istaknuta je važnost zajedničkog rada Primorsko-goranske županije i Zaklade Hrvatske pošte u pružanju socijalne sigurnosti djeci bez odgovarajuće roditeljske skrbi.
Društvo za istraživanje i potporu obilježilo desetu godinu rada
U hotelu Hilton, jednom od ključnih partnera Društva za istraživanje i potporu, okupili su se brojni suradnici, volonteri, korisnici i partneri kako bi proslavili deset godina rada ove organizacije koja pruža podršku osobama s invaliditetom. DIP, osnovan 2013. godine, nastao je iz suradnje stručnjaka različitih područja s ciljem stvaranja zajednice jednakih mogućnosti za osobe kojima je potrebna podrška.
Održan stručni skup “Izazovi u ostvarivanju prava djece u školi”
U Gradskoj vijećnici Grada Rijeke u organizaciji Ureda pravobranitelja za djecu održan je stručni skup "Izazovi u ostvarivanju prava djece u školi".
Socijalni plan PGŽ izrađuje se po jedinstvenoj metodologiji
Obuhvat i kvaliteta pruženih socijalnih usluga u Primorsko-goranskoj županiji za krajnje korisnike kao i njihova dostupnost će se proširiti, povećati i specificirati, istaknuto je na današnjem predstavljanju projekta „Izrada socijalnog plana PGŽ“.