Održan stručni skup “Izazovi u ostvarivanju prava djece u školi”

Konferencija 10.12.2024 Mladi, Socijalna politika

Stručni skup održan u Gradskoj vijećnici Grada Rijeke obuhvatio je teme povrede prava djece u području odgoja i obrazovanja, participacije djece u školi, izazova u odgojno-obrazovnom uključivanju djece s teškoćama u razvoju te vršnjačkog nasilja.

Osim prikaza stanja prava djece i povrede dječjih prava u području odgoja i obrazovanja, sudionicima su prezentirane preporuke pravobraniteljice za djecu, s ciljem cjelovite i pravovremene zaštite dječjih prava. Osobit naglasak stavljen je na ulogu odgojno-obrazovnih djelatnika u zaštiti njihovih prava.

Pročelnica UO za socijalnu politiku i mlade Dragica Marač istaknula je kako svi koji rade na promicanju, uvođenju, edukaciji i zaštiti prava djece pomažu ne samo stvaranju boljih pojedinaca, već i boljeg društva. “Danas je Svjetski dan ljudskih prava, kada obilježavamo dan kada smo donošenjem Rezolucije o ljudskim pravima prihvatili da su sva ljudska bića jednaka rođenjem. To zvuči toliko jednostavno, svima razumljivo, a kad se osvrnemo na naše živote, vidimo da se ta prava trebaju neprekidno štititi i zastupati te stalno o njima razgovarati, a posebno o pravima djece kao najranjivije skupine u našem društvu”, izjavila je pročelnica Marač.

Pomoćnica pravobraniteljice za djecu Ana Babić naglasila je kako u svom radu posljednjih nekoliko godina primjećuju trend povećanja prijava povreda pojedinačnih prava djece. “Ono što nas posebno zabrinjava jest i samo nezadovoljstvo djece, anksioznost i depresivnost. Prije svega primjećujemo zabrinutost vezanu uz proces odgoja i obrazovanja i trku za odličnim ocjenama: očito smo mi odrasli postavili prevelika očekivanja, ali i oni sami sebi te se u toj trci za ocjenama dolazi do zaista kobnih posljedica po djecu. Osim trke za ocjenama, svjedočimo i prevelikom broju prijava nasilja nad djecom, poručila je Babić te nadodala kako je potrebno prepoznati potrebe djece i stručnih djelatnika te osigurati podršku donositelja odluka.

Zamjenica Krpan istaknula je kako je iznimno važno govoriti o izazovima u ostvarivanju prava djece te nadodala važnost izvannastavnih aktivnosti koje se provode u riječkim osnovnim školama – program Građanskog odoja i obrazovanja te Zdravstveni odgoj i obrazovanje.

Skup se održao u organizaciji Ureda pravobranitelja za djecu.

Uskoro kreće rekonstrukcija Doma zdravlja Opatija i energetska obnova u Domu umirovljenika Kantrida

Rekonstrukcija Doma zdravlja u Opatiji, postupak odabira izvođača radova je okončan i očekuje se da se u sljedećih desetak dana donese odluka o odabiru, a nakon toga, kroz mjesec dana, i da započnu radovi u Domu zdravlja na Novoj cesti, rekao je zamjenik župana Vojko Braut na redovitom press kolegiju.

Rijeka stala uz studente u Srbiji

Brojni studenti okupili su se na mirnom prosvjedu kako bi izrazili solidarnost s kolegama iz Srbije koji već nekoliko mjeseci vode borbu za bolje i pravednije društvo, a brojni građani su im se pridružili na riječkom Korzu.

Župan Komadina: Sigurnost djece je na prvom mjestu

Vezano uz današnje dojave o mogućim postavljenim eksplozivnim napravama u školama u Hrvatskoj, uključujući i Primorsko-goransku županiju, župan Zlatko Komadina istaknuo je da je sigurnost djece i svih djelatnika na prvom mjestu.

Suradnjom Županije i Zaklade Hrvatske pošte pomaže se djeci bez odgovarajuće roditeljske skrbi

Na današnjoj dodjeli polica životnog osiguranja ukupne vrijednosti 20 tisuća eura, uručene Julijani Orić i Tiji Terzić, istaknuta je važnost zajedničkog rada Primorsko-goranske županije i Zaklade Hrvatske pošte u pružanju socijalne sigurnosti djeci bez odgovarajuće roditeljske skrbi.