Održana 7. sjednica Županijskog operativnog centra za zaštitu mora u PGŽ
Sedmu po redu sjednicu Županijskog operativnog centra za provedbu Plana intervencija kod iznenadnog onečišćenja mora u PGŽ (ŽOC) je otvorio zapovjednik ŽOC-a Darko Glažar koji je kroz uvodnu točku dao iscrpnu informaciju o onečišćenju mora i obale koja se, uslijed istjecanja lož ulja na području industrijske zone Termoelektrane Rijeka, dogodila u Kostreni u studenom 2022. godine.
Ekološki incident imao je za posljedicu onečišćenje mora i obale u Općini Kostrena, ali i područja Općina Lovran i Mošćaničke Drage. Dugotrajnost sanacije determinirao je obim onečišćenja čiji su se razmjeri često i naknadno otkrivali kao i izrazito često loše vrijeme. Na temelju završnog pregleda onečišćenog područja koje je obavljeno ovog ponedjeljka, ŽOC je donio Odluku o prestanku daljnjih aktivnosti na sanaciji onečišćenja jer je onečišćeno područje u zadovoljavajućoj mjeri dovedeno u prvobitno stanje uz obvezu daljnjeg monitoringa stanja ukupno onečišćenog područja do svibnja 2024. godine.
Zapovjednik ŽOC-a istaknuo je veliko zalaganje svih angažiranih u provođenju sanacije. Posebice je pohvalio tvrtku Dezinsekcija d.o.o. iz Rijeke kao stožernog partnera u provođenju ove zahtjevne aktivnosti i naveo da postignuti rezultati sanacije nedvojbeno dokazuju da je sustav zaštite mora u Primorsko-goranskoj županiji na visokoj operativnoj razini.
U nastavku sjednice prezentiran je projekt “Kontrola opasnih podvodnih olupina u županiji s opisom stanja” o čemu je ŽOC izvijestio dugogodišnji suradnik Danijel Frka, provoditelj aktivnosti. Pritom su članovi ŽOC-a zaključili da se stalnim praćenjem stanja opasnih olupina omogućava veća kontrola i pravovremeno planiranje aktivnosti u cilju zaštite mora. Spomenuta je i činjenica da smo jedina Županija koja je izradila Katalog svih olupina u našem akvatoriju te sustavno prati njihovo stanje.
Na sjednici je jednoglasno usvojen Programa rada za 2024. godinu i predstavljen Ažurirani popis pravnih i fizičkih osoba i njihove opreme koji su direktno u sustavu zaštite mora te institucija, organizacija i pravnih osoba koje ŽOC može angažirati u slučaju onečišćenja mora, a tom se provjerom dobio točan popis svih materijalno tehničkih sredstava koje posjeduju specijalizirane tvrtke, Županijske lučke uprave te broj ljudi osposobljenih i raspoloživih u svakom trenutku za intervenciju u slučaju većeg onečišćenja mora.
U rad pušten repetitor za rad u kriznim situacijama
Nakon godinu dana rada u eksperimentalom pogonu, pušten je u neprekidni rad repetitor koji služi za povezivanje svih jedinica lokalne samouprave otoka Krka sa Centrom 112 Rijeka.
Primorsko-goranska županija stipendira darovite učenike i studente te deficitarna zanimanja; u četvrtak sjednica Županijske skupštine
Raspisan je Natječaj za dodjelu stipendija darovitim učenicima srednjih škola, darovitim studentima i studentima deficitarnih zanimanja u školskoj / akademskoj 2024./2025. godini, informirala je zamjenica župana Marina Medarić na redovitom susretu s novinarima.
Ispitivanje potreba neprofitnih organizacija u Primorsko-goranskoj županiji
Primorsko-goranska županija, u okviru svog samoupravnog djelokruga, kontinuirano raspisuje i provodi niz javnih poziva u području civilne zaštite, civilnog društva, prostornog uređenja, graditeljstva, zaštite okoliša, zdravstva, odgoja, obrazovanja, pomorskog dobra, prometa, veza, turizma, poduzetništva, ruralnog razvoja, regionalnog razvoja, infrastrukture, socijalne politike, mladih, kulture, sporta, tehničke kulture i brojnih drugih područja.
Održan zajednički prijem za Riječane koji su pomagali u poplavama pogođenom dijelu BiH
Primorsko-goranska županija i Grad Rijeka održali su zajednički prijem za Riječanke i Riječane, pripadnike Državne intervencijske postrojbe civilne zaštite – Rijeka i Civilne zaštite Grada Rijeke koji su u listopadu sudjelovali u akcijama traganja i spašavanja u poplavama pogođenom području Bosne i Hercegovine.