Posebno priznanje Hrvatskog muzejskog društva muzejskoj pedagoginji Aniti Hodak

Manifestacija 17.11.2021 Kultura

Na Svečanoj dodjeli Nagrada Hrvatskog muzejskog društva održanoj u Muzeju suvremene umjetnosti u Zagrebu dodijeljene su Nagrade za životno djelo i Godišnje nagrade projektima realiziranim u 2020. godini.

Djelatnica Prirodoslovnog muzeja Rijeka, viša kustosica pedagoginja Anita Hodak, zaprimila je posebno priznanje u kategoriji za provedeni pedagoško-edukacijski program „Kućni šašavi znanstvenik“.

Projekt je započeo u ožujku 2020. godine, prilikom prvih nedaća zbog pojave pandemije, odnosno nemogućnosti uobičajenog edukacijskog rada u Muzeju. U nizu dnevnih tematskih objava, srijeda je bila rezervirana za „šašave“ znanstvenike i to s objavama uputa za pokuse na društvenoj mreži Facebook Prirodoslovniog muzeja Rijeka. Ubrzo je uslijedila nadogradnja pisanih u video upute za izvođenje zanimljivih i dinamičnih otkrića u kućnim laboratorijima #PMR pratitelja.

U to se vrijeme, u kućnom laboratoriju muzejske pedagoginje Anite izrađivao spektroskop i otkrivala duga, istraživao statički elektricitet, upoznavale biljke superjunakinje, pojašnjavala se kapilarnost vode, izrađivala simulacija erupcije vulkana itd. I danas možete napraviti sve ove i još poneke pokuse – dovoljno je potražiti upute na YouTube kanalu Prirodoslovni muzej Rijeka i na Facebook stranici Muzeja.

Projekt se nastavlja i unaprjeđuje i u ovoj, 2021. godini, kada ga u potpunosti rade djeca za djecu jer kreativni i poučni pokusi nastaju uz „ruke pomagačice“, Maru i Lenu, dvije znatiželjne male prirodoslovke koje su Anitine kćerke. Tako je muzejska pedagoginja otvorila svoj dom i obiteljsko okruženje javnosti, a ujedno se stvorila još bliskija veza s publikom, a posebice onom najmlađom. Kroz projekt „Kućni šašavi znanstvenik“, Prirodoslovni muzej Rijeka dolazi u virtualni posjet svojim pratiteljima na digitalnim kanalima te djeci u njihovo kućno, vrtićko ili školsko okruženje.

U posljednjih nekoliko godina Muzeju su dodijene nagrade i priznanja u kategorijama najboljeg stalnog postava, najboljeg izložbenog projekta, najboljeg edukacijsko-pedagoškog projekta, najboljeg marketinško-propagandnog programa, najboljeg dokumentacijsko-informacijskog projekta itd., što govori o tome da je od struke prepoznata kvaliteta različitih grana muzejske djelatnosti Prirodoslovnog muzeja Rijeka.

Ovogodišnjim priznanjem je potvrđena jedinstvenost i prepoznatljivost Muzeja kao i uspješna međusobna suradnja svih njegovih odjeljenja, u ovom projektu pedagoškog i odjeljenja marketinga.

Maškarice okupirale riječki Korzo

Rijeka kreative i mašte razlila se i ove godine Korzom – održan je najslađi dio Riječkog karnevala 2025. godine – 28. Dječja karnevalska povorka u kojoj je ove godine sudjelovao velik broj mališana – njih gotovo 6.700.

Jubilarna 20. noć muzeja organizira se na 26 lokacija na području PGŽ

Hrvatsko muzejsko društvo organizira jubilarnu 20. noć muzeja koja se tradicionalno održava posljednji petak u siječnju u suradnji s brojnim hrvatskim muzejima i drugim baštinskim, znanstvenim i obrazovnim institucijama.

Održan prijem za Meštra i kraljicu Riječkog karnevala: Sve je spremno za peto godišnje doba

Dobrodošlicu meštru karnevala Sandiju Pribaniću i novoj kraljici Riječkog karnevala Nori Marčelji uputila je zamjenica župana Marina Medarić sa suradnicima.

Nora Marčelja 28. Kraljica Riječkog karnevala

U Dvorani Mladosti Riječki karneval okrunio je novu Kraljicu – Nora Marčelja iz KU Kunpanija z Halubja, koja će ponosno vladati narednih godinu dana.