Predstavljanjen projekt pravovremenog otkrivanja skolioze kod školske djece Thalassotherapije Crikvenica
Thalassotherapia Crikvenica počinje s provedbom projekta pravovremenog otkrivanja skolioze kod školske djece i liječenja istih. Projekt je dio programa “Unapređenje kvalitete zdravstvene zaštite – Program edukacije, prevencije i promocije zdravlja” Primorsko-goranske županije koja ga financira u potpunosti s 53,1 tisuće eura, a provodi se za djecu petih razreda osnovnih škola s područja Crikvenice, Novog Vinodolskog i Vinodolske općine.
U sjedištu Primorsko-goranske županije početak projekta najavile su zamjenica župana Marina Medarić, ravnateljica Thalassotherapije Crikvenica Nataša Manestar, voditeljica odsjeka zdravstvenog turizma Daniela Butorac i Sanja Tomić, voditeljica odsjeka ambulantne fizioterapije Thalassotherapije Crikvenica.
Kako je istaknuto, skolioza je najčešća deformacija kralježnice, a daleko najčešće su adolescentne skolioze koje se jave u vrijeme naglog rasta tijekom puberteta. No, upravo je rano otkrivanje ključ uspjeha, a osim skolioze, programom će se detektirati i prevenirati bilo kakvo krivo držanje koje može kasnije utjecati na kvalitetu života. Djecu uključene u program pregledat će doktor specijalist fizijatrije i rehabilitacije koji vrši dijagnostiku kralježnice na uređaju FORMATIC 4D. Fizioterapeut potom na temelju dobivenih podataka provodi fizioterapijske intervencije, a dijete se prati u periodu od godine dana, i to prije, za vrijeme i nakon terapije po individualnom programu. Riječ je u potpunosti o neinvanzivnoj metodi. Također, kroz predavanja i radionice o pravilnom držanju i važnosti tjelesne aktivnosti, fizioterapeuti će educirati djecu u školama uključenim u projekt, kao i roditelje o važnosti ranog otkrivanja skolioza i ˝krivih držanja˝.
Edukaciju će proći i sami fiziotarapeuti te se specijalizirati za liječenje i prevenciju skolioza kod djece po „schroth“ metodi koja kroz trodimenzionalni pokret i vježbe disanja radi na otklanjanju zdravstvenih problema. Nabavljen je i poseban uređaj za biofeedback kao pomoć u rehabilitaciji s obzirom da se uz vizuoauditivnu interakciju postižu bolji efekti kod djece. Početak provedbe programa najavljen je za ožujak.
Uz ovaj, kako je istaknula zamjenica Medarić, Primorsko-goranska županija s iznosom od 200 tisuća eura finacira niz dodatnih programa edukacija, prevencija i promocije zdravlja Doma zdravlja PGŽ i Nastavnog zavoda za javno zdravstvo PGŽ, poput tečaja za trudnice i rodilje, psihosocijalne pomoći stradalnicima Domovinskog rata, savjetovališta za prehranu dojenčadi, prevencije i liječenja ovisnosti i drugih.
Gradi se nova zgrada županijskog Zavoda za hitnu medicinu u okviru budućeg zdravstvenog kompleksa na Rujevici
Zamjenik župana Vojko Braut, riječki gradonačelnik Marko Filipović, pročelnik HGSS Stanice Rijeka Marko Andrić i sudionici u gradnji potpisali su na lokaciji budućeg zdravstvenog kompleksa ugovore za 3. fazu radova na realizaciji Zdravstvenog centra Rujevica – Zapad.
Zamjenik Braut obišao riječku bazu Helikopterske hitne medicinske službe koja od početka rada bilježi gotovo 400 intervencija
Zamjenik župana Vojko Braut sa suradnicama obišao je riječku Helikoptersku hitnu medicinsku službu. Baza Rijeka, koja se nalazi u Zračnoj luci Rijeka na Krku, osim Primorsko-goranske županije, pokriva još i područje Istarske, Ličko-senjske i sjevernog dijela Zadarske županije, a do sada je odrađeno čak 386 intervencija.
Klaster zdravstvenog turizma Kvarnera obilježio desetljeće uspješnog djelovanja
Klaster zdravstvenog turizma Kvarnera svečano je obilježio desetljeće uspješnog djelovanja u razvoju zdravstvenog turizma na Kvarneru, a jubilej je proslavljen u Villi Angiolini u Opatiji.
Crveni križ PGŽ proslavio 30. obljetnicu
Pred punim Hrvatskim kulturnim domom na Sušaku održana je svečanost obilježavanja 30 godina djelovanja Društva Crvenog križa Primorsko-goranske županije. U prisustvu brojnih uzvanika, volontera i suradnika, obilježena je ova značajna obljetnica kroz zahvalne govore, prisjećanja i izraze podrške.