
Predstavljeni interaktivni paneli za potpomognutu komunikaciju u Bolnici za ženu i dijete
U bolnici za ženu i dijete postavljeni su interaktivni paneli za potpomognutu komunikaciju koji su dio programa „I ja želim reći gdje me boli“, financiranog od strane Ministarstva zdravstva, a kojeg provodi Udruga za skrb autističnih osoba Rijeka u suradnji s KBC-om Rijeka. Postavljanjem ovih panela, riječka bolnica postaje prva bolnička ustanova u Hrvatskoj koja koristi inovativni softver za potpomognutu komunikaciju, namijenjen djeci s teškoćama i njihovoj lakšoj interakciji s medicinskim osobljem.
Paneli su postavljeni u čekaonicama pedijatrije i dječje kirurgije, a predstavili su ih ravnatelj KBC-a Rijeka Alen Ružić, predsjednica Udruge za skrb autističnih osoba Rijeka Lidija Penko, zamjenik župana Petar Mamula i gradonačelnik Grada Rijeke Marko Filipović.
Zamjenik Mamula zahvalio je udrugama koje se bave ovom tematikom, istaknuvši da je mentalno zdravlje, pogotovo među djecom, rastući problem kojem treba posvetiti posebnu pažnju.
„Svjetski je dan zdravlja, prigoda je i da se progovara o temama koje su bitne u našem društvu kada govorimo o zdravstvenoj zaštiti. Sve je veći rastući problem mentalnog zdravlja pogotovo kada govorimo o dječjoj populaciji i to je ono na što se trebamo posebno skoncentrirati, mi kao predstavnici institucija, ali i svi drugi dionici društva koji mogu pripomoći u tome“, istaknuo je zamjenik naglasivši važnost zajedničkog djelovanja institucija i društva u rješavanju tih problema te vjeruje da će apeli prema Ministarstvu zdravstva i Vladi RH dovesti do poboljšanja, uključujući nove specijalizacije u KBC-u.
Zaključno, zamjenik Mamula pozvao je na daljnju suradnju u stvaranju sadržaja koji će unaprijediti zdravstveni sustav, zahvalivši svim uključenima u projekt.
Postavom panela obilježen je početak primjene inovativne tehnologije koja će značajno poboljšati pristupačnost zdravstvene skrbi osobama s autizmom i drugim teškoćama, čime se čini značajan iskorak prema uključivijem i pristupačnijem zdravstvenom sustavu.
Naime, paneli imaju instaliran softver s interaktivnim materijalima koji olakšavaju komunikaciju unutar zdravstvenog sustava – ne samo između zdravstvenog osoblja i pacijenata s teškoćama, već i između roditelja/skrbnika i djece. Softver, razvijen za potrebe ovog programa, omogućuje brzu i jednostavnu komunikaciju između pacijenata i medicinskog osoblja, koristeći vizualne simbole, naraciju i prilagođene komunikacijske simbole. Uključuje socijalne priče koje pomažu u pripremi djeteta za određene medicinske preglede, poput vađenja krvi, samog pregleda i što se u bolnici smije, a što ne smije raditi. Također, omogućuje digitalni prikaz opširne komunikacijske ploče osmišljene za korištenje tijekom boravka u bolnici. Najvažnija značajka softvera je interaktivni prikaz skale boli određenog dijela tijela, omogućujući djeci da jasno iskažu tegobe i jačinu boli koju osjećaju. Softver je razvijen u suradnji s tvrtkom Dikobraz d.o.o., čiji je predstavnik ujedno i otac djeteta s teškoćama.
Kroz program „I ja želim reći gdje me boli“, pored postavljanja panela, provedene su brojne aktivnosti, uključujući izradu komunikacijskih knjižica i ploča za zdravstveno osoblje, edukaciju više od sto zdravstvenih djelatnika KBC-a o primjeni potpomognute komunikacije te distribuciju komunikacijskih knjižica medicinskom osoblju kako bi ih mogli koristiti u praksi.
Predstavljanje panela održana je u sklopu obilježavanja „Tjedan svjesnosti o autizmu“, tijekom kojeg je organiziran niz događaja usmjerenih na informiranje javnosti, edukaciju stručnjaka i pružanje podrške osobama iz spektra autizma i njihovim obiteljima.
Suradnja između Udruge za skrb autističnih osoba Rijeka i KBC-a Rijeka započela je prije više od 20 godina kroz izgradnju sustava za ranu intervenciju, a dodatno je osnažena tijekom pandemije COVID-19 uvođenjem KBC putovnica za osobe s autizmom – alata čiju su važnost prepoznali roditelji diljem Hrvatske. Nakon toga, na ulazu u novu bolnicu postavljena je komunikacijska ploča, a sada se zajednički napori nastavljaju implementacijom inovativnog softvera za potpomognutu komunikaciju u čekaonice bolnice. Uvođenjem ovih inovacija, Udruga za skrb autističnih osoba Rijeka i KBC Rijeka nastavljaju svoj dugogodišnji rad na razbijanju komunikacijskih barijera i unapređenju pristupačnosti zdravstvene skrbi za osobe s teškoćama, omogućujući im lakšu i učinkovitiju komunikaciju tijekom medicinskih pregleda i boravka u bolnici.












Kongresom “Kajetan Blečić” obilježeno 125 godina djelovanja javnog zdravstva u PGŽ
Kongresom "Kajetan Blečić" Nastavni zavod za javno zdravstvo proslavio je 125 godina predanog javnozdravstvenog djelovanja u našoj regiji čiji je stručni i znanstveni kadar utkan u nastavnu bazu Medicinskog fakulteta koji ove godine obilježava 70 godina djelovanja. Kongres je prilika da se uči i oda počast povijesti koju su oblikovali vizionari poput dr. Blečića, rekao je ravnatelj NNZJZ PGŽ-a Željko Linšak.
Zavod za hitnu medicinu PGŽ dobio još 13 novih vozila
Ovom nabavom vozila starost voznog parka spuštena je na šest godina za hitnu medicinu i na četiri godine za sanitetski prijevoz. Znamo da je starost voznog parka važna za pouzdanost tih vozila o kojima nerijetko ovise ljudski životi, rekao je zamjenik župana Vojko Braut.
Komadina: Hvala svima, vidimo se u nekim drugim okolnostima
Nitko od nas, koliko ja imam informaciju, neće se kandidirati na izborima. A i ja sam svoj izborni put završio. Zahvaljujem svima na praćenju, a posebno pozdravljam vas umirovljenike iz medija jer u tim vodama će nam se putevi ponovno sresti. Hvala svima i vidimo se u nekim drugim okolnostima, zaključio je Komadina na oproštaju s tridesetak okupljenih novinara, fotografa i snimatelja iz raznih medija koji su svih ovih godina pratili rad Primorsko-goranske županije.
Akcija upisa maturanata Medicinske škole u Rijeci u registar dobrovoljnih darivatelja krvotvornih matičnih stanica
U srijedu 9. travnja 2025. godine u Medicinskoj školi u Rijeci s početkom u 11:00 sati, održat će se akcija upisa maturanata Medicinske škole u Rijeci u Hrvatski registar dobrovoljnih darivatelja krvotvornih matičnih stanica u suradnji sa Zakladom Ana Rukavina.