Prirodoslovni muzej proslavio 10. obljetnicu djelovanja u Kaštelu Zrinskih u Brodu na Kupi

Manifestacija 19.07.2024 Kultura

Danas je Prirodoslovni muzej Rijeka započeo s programom obilježavanja dviju značajnih obljetnica u Kaštelu Zrinskih u Gorskom kotaru – deset godina upravljanja ovim kulturnim dobrom i provođenja muzejske djelatnosti i u Brodu na Kupi te tri godine od otvorenja novog stalnog postava „Divljina s pogledom na more“ i interpretacijskog centra „Putovima Frankopana, Brod na Kupi“.

Na svečanosti obilježavanja, nakon predstavljanja deset godina rada Muzeja u Kaštelu Zrinskih uvodno se prisutnima obratio zamjenik župana Petar Mamula koji je tom prigodom istaknuo kako rado posjećuje programe u Kaštelu. Interes za prirodu i prirodoslovlje je izuzetno važan za razvoj djeteta, a često zanemaren u današnje vrijeme. Županija nastoji ustanove koje ima u portfelju dodatno razviti i unaprijediti pa tako i Prirodoslovni muzej Rijeka koji je kroz rad u Kaštelu izvrstan primjer razvoja o čemu svjedoči i nagrada muzejske struke za najbolji stalni postav u Hrvatskoj dodijeljen muzejskom postavu „Divljina s pogledom na more“. Potom je Muzeju čestitao godišnjicu rada u Brodu na Kupi i zaželio uspješnih narednih deset godina uz punu podršku Primorsko-goranske županije kao osnivača.

Nakon obraćanja gradonačelnice Grada Delnica Katarine Mihelčić koja smatra da je jedna od najboljih donesenih odluka Županije i Grada Delnica bila da se upravo ovom Muzeju povjeri na upravljanje kulturno dobro u Brodu na Kupi, Muzeju koji izvrsno prezentira raznoliku prirodnu baštinu na stručan način o čemu govori brojna posjećenost, kvalitetni edukativni programi kao i nagrada struke, prigodne riječi uputio je i direktor Turističke zajednice Gorskog kotara Petar Hrg koji je osim upućene čestitke djelatnicima Muzeja izrekao kako je ova kulturna ustanova važan čimbenik razvoja turizma u Kupskoj dolini i Gorskom kotaru, kao i značajan suradnik u lokalnoj zajednici. Uslijedila su predavanja o prirodnoj i kulturnoj baštini koje su izveli Boštjan Surina, kustos Muzeja i Marko Smole, vlasnik Palčave šiše u susjednim Plešcima.

Muzej je dodijelio zahvalnice turističkoj agenciji Lynx and Fox iz Delnica i Centru šolskih in obšolskih dejavnosti u Fari iz susjednog Kostela u Sloveniji koji tijekom niza godina u Kaštel dovode brojne skupine posjetitelja i promoviraju njegov sadržaj i vrijednosti. Potom je uslijedila panel rasprava o „Narednih 10 godina: što sve možemo zajedno?“ iz koje je izveden niz zaključaka poput važnosti i mogućnostima suradnji kulturnih i turističkih dionika s hrvatske i slovenske obale rijeke Kupe.

Sutra se program nastavlja predstavom „Svojeglavi štapić“ u izvođenju teatra „RECiŠOU“ i pod pokroviteljstvom Županije u dopodnevnom terminu, dok je u večernjim satima predviđen glazbeni program, a tijekom cijelog dana omogućen je besplatan razgled stalnog postava i interpretacijskog centra.

Svečano otvorena obnovljena Čitaonica Cernik

U Cerniku je svečano otvorena obnovljena zgrada Čitaonice. Zgrada je dobila novi krov, fasadu, stolariju te obnovljene instalacije za vodu i struju. Ukupna investicija vrijedna je više od 200 tisuća eura, od čega je četrdeset tisuća eura sufinancirala Primorsko-goranska županija.

Publikacije Primorsko-goranske županije na policama Interlibera

Na ovogodišnjem Interliberu, središtu književnih susreta, nastupaju izdavači s područja Primorsko-goranske županije poput nakladničkih kuća Val i Lektira te su predstavljene i brojne PGŽ publikacije.

Ispitivanje potreba neprofitnih organizacija u Primorsko-goranskoj županiji

Primorsko-goranska županija, u okviru svog samoupravnog djelokruga, kontinuirano raspisuje i provodi niz javnih poziva u području civilne zaštite, civilnog društva, prostornog uređenja, graditeljstva, zaštite okoliša, zdravstva, odgoja, obrazovanja, pomorskog dobra, prometa, veza, turizma, poduzetništva, ruralnog razvoja, regionalnog razvoja, infrastrukture, socijalne politike, mladih, kulture, sporta, tehničke kulture i brojnih drugih područja.

Predstavljen umjetnički panel ArtTalk, prilika za upoznavanje riječkih umjetnika u njihovom okruženju

Predstavljen je projekt „Umjetnički panel ArTalk“ udruge RECiŠOU namijenjen srednjoškolcima i studentima zainteresiranim za umjetnost koji se provodi uz potporu Primorsko-goranske županije. Kroz razgovore s afirmiranim umjetnicima i djelatnicima u kulturi ideja je upoznati razne umjetničke grane poput kazališta, filma, glazbe, likovne umjetnosti, primijenjene umjetnosti, plesa, fotografije, književnosti i radija i prikazati što sve obuhvaća