Prirodoslovni muzej Rijeka provodi 1,6 milijuna eura vrijedan EU projekt za očuvanje ugroženih biljnih vrsta u Hrvatskoj i Sloveniji
Prirodoslovni muzej Rijeka kao vodeći partner, u narednih dvije i pol godine, provodit će 1,6 milijuna eura vrijedan EU projekt „transPlant – Integrativna prekogranična zaštita Natura 2000 biljnih vrsta i staništa“ kojim će se poboljšati stanje očuvanosti tri ugrožene biljne vrste, dinarskog rošca, Scopolijeve gušarke i razgranjenog srpca, čije je očuvanje od značaja za cijelu Europsku uniju.
Kako je pojašnjeno na konferenciji za novinare, cilj je pronaći nove modele u planiranju zaštite biljnih vrsti na prekograničnom području, a koji će rezultirati, prema riječima ravnateljice Muzeja Željke Modrić Surine, krunskim dokumentom, Strategijom planiranja zaštite Natura 2000 vrsta na ovim prostorima.
Projekt je jedan od sedam financiranih iz Programa INTERREG Slovenija-Hrvatska 2021. – 2027. unutar prioriteta Zelena i prilagodljiva regija, a provodit će ga Muzej s partnerima, Znanstveno-istraživačkim centrom Slovenske akademije znanosti i umjetnosti, Istarskom županijom, Sveučilištem u Primorskoj, Javnom ustanovom Nacionalni park Risnjak, Javnim zavodom Park Škocjanske jame, Općinom Matulji te Zavodom Republike Slovenije za zaštitu prirode.
Uz brojne znanstvene i istraživačke aktivnosti, projekt će donijeti i veliki broj događaja i manifestacija u koje će se moći uključiti građani. Kako je predstavio načelnik Vedran Kinkela, u Općini Matulji provest će se akcija čišćenja i kampanja za očuvanje ponikvi, postaviti hotel za pčele samice, izvršiti renaturalizacija travnjaka, a značaj održavanja tradicionalne poljoprivrede, naročito košnje, javnosti će se predstaviti kroz manifestaciju Festival košnje. Dodatno, o posebnosti krškog područja kojeg dijele Slovenija i Hrvatska govorit će interpretacijski centar koji će Istarska županija postaviti u Vodicama, kao i interpretacijski poligoni u Općini Matulji i u Ilirskoj Bistrici unutar Parka Škocjanske jame.
U ime partnerskih organizacija projekt su predstavili istraživač sa Znanstveno-istraživačkog centra Slovenske akademije znanosti i umjetnosti Rok Ciglič, voditelj Odsjeka za zaštitu prirode i okoliša Istarske županije Bruno Kostelić, voditelj Stručne službe Parka Škocjanske jame Borut Peric i u ime Zavoda Republike Slovenije za zaštitu prirode Sara Keser.
Kako je navedeno, za dvije planinske ugrožene biljne vrste, dinarski rožac i Scopolijevu gušarku, te za razgranjeni srpac koji uspijeva na suhim submediteranskim travnjacima, partneri će detaljno istražiti životno područje, napraviti trodimenzionalne modele nalazišta, kao i onih potencijalnih lokacija gdje bi mogle uspijevati. Napravit će se i regionalni model razvoja vegetacije u izmijenjenim klimatskim prilikama koje nam nosi budućnost. Ovi će podaci biti upotpunjeni i onima iz prostornih planova i različitih dokumenata upravljanja prostorom, a sve kako bi se izabrale dugoročno najpovoljnije lokacije na kojima će se ove biljne vrste aktivno štiti i sa što većom sigurnošću osigurao njihov opstanak. Također, kako bi se očuvale od izumiranja, kroz projekt će se ustanoviti i tri banke sjemena ugroženih i rijetkih biljnih vrsta.
Kreće peto godišnje doba: Najavljen Riječki karneval 2025.
Jedno od najvećih kulturnih događanja u Europi, 42. izdanje Riječkog karnevala tradicionalno će započeti 17. siječnja na Antonju i trajati sve do Pepelnice koja se ove godine obilježava 5. ožujka.
Uskoro kreće projekt obnove i rekonstrukcije Doma zdravlja PGŽ u Crikvenici
Obnova i rekonstrukcija Doma zdravlja PGŽ u Crikvenici kojim će se ostvariti značajne uštede započinje početkom iduće godine, projekt vrijedan 1,6 milijuna eura bit će sufinanciran bespovratnim sredstvima i iz županijskog Proračuna, najavljeno je na današnjoj konferenciji za novinare u sjedištu Primorsko-goranske županije.
HGD Zvijezda Danica svečano proslavilo 130 godina djelovanja
Hrvatsko glazbeno društvo Zvijezda Danica svečanošću u sportskoj dvorani u Kraljevici zaključila je ovogodišnje obilježavanje 130 godina neprekinutog djelovanja.
Jubilarnih 30 godina koncerta “Božić je, judi”
„Vaše pjesme će ostati ovom kraju i zato vam na ovaj način zahvaljujemo na svemu onome što radite. Ova vaša gesta koja traje već 30 godina, lijepa je stvar za naše ljude, kad primorski glazbenici poklanjaju ovom našem kraju ono što zapravo i najbolje rade, hvala vam“, rekla je zamjenica župana Marina Medarić na današnjem