Proglašeni pobjednici foto natječaja za svibanj, objavljena tema za lipanj

Izložba 04.06.2024 Kultura

Spomenik je uvijek, ma gdje se nalazio, i prostorni, i vremenski, i povijesni, i kulturološki orijentir. Kad je povijest dinamična i bogata, a ona to jest na svakom koraku ove planete, onda su i znakovlja i obilježja te bogate povijesti na svakom koraku. Važnost, značaj i učestalost spomenika, tj. spomen-obilježja, ovisi o onima koji nasljeđuju povijest i njihovoj želji da kroz spomenik bilježe i čuvaju važne događaje iz povijesti.

Devet autora prijavilo je u svibnju svoje fotografije spomenika i sve one na svojevrstan način svjedoče i dokumentiraju i spomen-obilježje, a i sam događaj kojem je spomenik podignut. To je svojevrsna memorija i prostora i naroda. U ovom nevelikom izboru izdvajam i pohvaljujem Teodora Rogića i njegovu fotografiju Zajc i Biljanu Pantelić Adžaga za fotografiju Brod na Kupi. Fotografiju Spomenik oslobođenja Lene Žižak nominiram na prvo mjesto zbog dobro komponiranog sadržaja cijele slike. Autorica je odabrala poziciju i kut fotografiranja tako da vidimo samo gornji dio spomenika koji nadvisuje krošnje stabala, a one, pak, popunjavaju cijeli kadar. Time je spomenik oslobodila okolne arhitekture koja nas često može vizualno ometati u potpunom doživljaju spomenika. Mnoštvo zelenila krošanja samo nam još više podcrtava i naglašava snagu i dinamičnost partizana na vrhu monumentalnog postolja; kao da nas natkriljuje svetost njihove borbe i pogibije za oslobođenje Rijeke od fašista.

Tema za lipanj je: Šetnja prirodom ili Šetnja uz more

Borislav Božić, prof.

Pobjednička fotografija po Facebook glasovima je “Fragment Kršinićevih ribara Bakar” autorice Marijana Radešić.

Marijana Radešić – Fragment Kršinićevih ribara Bakar

Svečano otvorena obnovljena Čitaonica Cernik

U Cerniku je svečano otvorena obnovljena zgrada Čitaonice. Zgrada je dobila novi krov, fasadu, stolariju te obnovljene instalacije za vodu i struju. Ukupna investicija vrijedna je više od 200 tisuća eura, od čega je četrdeset tisuća eura sufinancirala Primorsko-goranska županija.

Publikacije Primorsko-goranske županije na policama Interlibera

Na ovogodišnjem Interliberu, središtu književnih susreta, nastupaju izdavači s područja Primorsko-goranske županije poput nakladničkih kuća Val i Lektira te su predstavljene i brojne PGŽ publikacije.

Ispitivanje potreba neprofitnih organizacija u Primorsko-goranskoj županiji

Primorsko-goranska županija, u okviru svog samoupravnog djelokruga, kontinuirano raspisuje i provodi niz javnih poziva u području civilne zaštite, civilnog društva, prostornog uređenja, graditeljstva, zaštite okoliša, zdravstva, odgoja, obrazovanja, pomorskog dobra, prometa, veza, turizma, poduzetništva, ruralnog razvoja, regionalnog razvoja, infrastrukture, socijalne politike, mladih, kulture, sporta, tehničke kulture i brojnih drugih područja.

Predstavljen umjetnički panel ArtTalk, prilika za upoznavanje riječkih umjetnika u njihovom okruženju

Predstavljen je projekt „Umjetnički panel ArTalk“ udruge RECiŠOU namijenjen srednjoškolcima i studentima zainteresiranim za umjetnost koji se provodi uz potporu Primorsko-goranske županije. Kroz razgovore s afirmiranim umjetnicima i djelatnicima u kulturi ideja je upoznati razne umjetničke grane poput kazališta, filma, glazbe, likovne umjetnosti, primijenjene umjetnosti, plesa, fotografije, književnosti i radija i prikazati što sve obuhvaća