
Što sve proživljavaju žene s invaliditetom u Hrvatskoj
Šesta sjednica županijskog povjerenstva za ravnopravnost spolova održati će se dana 4. ožujka 2020. godine (srijeda) s početkom u 14:00 sati u Primorsko-goranskoj županiji, Rijeka, Slogin kula2, konferencijska sala 601.
Tema sjednice je „Što sve proživljavaju žene s invaliditetom u Hrvatskoj“, a uvodničarka će biti zamjenica Pravobraniteljice za osobe s invaliditetom Mira Pekeč Knežević.
Jesmo li doista društvo koje se brine o svim svojim članovima, kakvo nam je zakonodavstvo i socijalna politika, gdje i kako žene s invaliditetom žive i rade, kakva im je zdravstvena skrb, obrazovanje i mogućnosti zapošljavanja, imamo li primjera dobre prakse, to su pitanja koja ćemo otvoriti i razgovarati na sjednici Povjerenstva za ravnopravnost spolova PGŽ, u srijedu 4. ožujka 2020.
Ukratko, u Europskoj uniji živi više od 80 milijuna osoba s invaliditetom, od toga je 46 milijuna žena i djevojčica s invaliditetom, što znači da četvrtina Europljana ima člana obitelji s invaliditetom.
Prema podacima Registra Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, u nas je evidentirano 202.114 žena s invaliditetom, od toga su 16.444 djevojčice i djevojke u dobi do 18 godina, 75.781 ih je u radno aktivnoj dobi do 64 godine, dok ih je najviše – 109.886 starije od 65 godina.
I dalje, danas osobe s invaliditetom ne uživaju u potpunosti svoja građanska i socijalna prava, a žene i djevojčice s invaliditetom ostaju izvan donošenja odluka u području rodne ravnopravnosti.
Žene su više izložene višestrukoj diskriminaciji, od obrazovanja do zapošljavanja. Tek oko 18 posto ih ima srednje školsko obrazovanje dok je muškaraca s invaliditetom sa srednjom školom dvostruko više. Nešto više od tri posto ih ima visoku naobrazbu, a muškaraca je oko četiri posto.
Žene s invaliditetom su više izložene nasilju, i to ne samo od svojih partnera nego i od obitelji. Po podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, one trpe i posebni oblik diskriminacije – izolaciju i socijalnu isključenost, što otvara put dugotrajnom siromaštvu.
Milijun eura za potpore poduzetnicima, predstavljeno devet mjera koje će se sufinancirati
Sufinancirat će se troškovi opreme prerađivačke djelatnosti, energetska učinkovitost, potpore novoosnovanim tvrtkama i obrtima, poticati zapošljavanja i samozapošljavanja žena, priprema i prijave projekta za EU fondove, inkluzivno poduzetništvo, profesionalno i stručno usavršavanje, razvoj turističkog poduzetničkog potencijala Gorskog kotara te stjecanje znanja i vještina.
Mirjana Bobuš i Dinko Tamarut dobitnici županijske nagrade za životno djelo
Na održanoj sjednici Županijske skupštine, posljednjoj u ovom sastavu, vijećnici su jednoglasno usvojili prijedlog o dodjeli Nagrada Primorsko-goranske županije za životno djelo Mirjani Bobuš, kantautorici koja je svojim skladbama dala nemjerljiv doprinos čakavsko-glazbenom izričaju te Dinku Tamarutu za dugogodišnji rad, doprinos i značajnu ulogu u promicanju antifašizma u Primorsko-goranskoj županiji.
Svečano obilježeno 60 godina djelovanja Doma za starije osobe “Kantrida”
Dana 6. ožujka 1965. godine s radom je počeo Dom penzionera, danas Dom za starije osobe „Kantrida“, koji je svečano obilježio 60 godina rada. Ovom prigodom Dom „Kantrida“ dobio je županijsko priznanje za kvalitetan rad s osobama treće životne dobi.
Primorsko-goranska županija i Sveučilište u Rijeci potpisali Sporazum o poboljšanju kvalitete života osoba starije životne dobi
U sjedištu Primorsko-goranske županije potpisan je Sporazum o suradnji između Županije i Sveučilišta u Rijeci, s ciljem unaprjeđenja kvalitete života osoba starije životne dobi. Sporazum su potpisali župan Zlatko Komadina i rektorica Sveučilišta Snježana Prijić Samaržija.