Svečanom akademijom obilježen Dan državnosti
U Pomorskom i povijesnom muzeju Hrvatskog primorja Rijeka održana je svečana akademija Primorsko-goranske županije i Grada Rijeke povodom Dana državnosti Republike Hrvatske. Svečanost je započela intoniranjem državne himne nakon koje je minutom šutnje odana počast svim preminulima i svima koji su svojim zalaganjem doprinijeli uspostavi hrvatske državnosti i slobode.
„Dan kada je rođena demokratska država Hrvatska slavimo s osobitim ponosom i zahvalnošću, prisjećajući se svih onih koji su sudjelovali u njezinom stvaranju, u njezinoj obrani i oslobađanju, a s posebnim pijetetom i dubokim naklonom, naših branitelja koji su svoje živote ugradili u temelje slobodne i neovisne Hrvatske. Bilo je to prijelomno vrijeme naše povijesti kada smo kao narod pokazali jedinstvo, zajedništvo, hrabrost i spremno stali u obranu teritorijalnog integriteta od naleta velikosrpske agresije“, izjavio je u svom obraćanju župan Komadina.
Komadina je zahvalio svima koji su bili dio tog puta i koji su pomogli ostvarenju dosegnutih ciljeva, a posebno je zahvalio Ivici Račanu koji je otvorio put višestranačja i demokratizacije našeg društva, kao i prvom hrvatskom predsjedniku dr. Franji Tuđmanu na ostvarenju želje hrvatskog naroda za slobodnom i samostalnom državom.
„Rijeka i Primorsko-goranska bili su i ostat će kraj u kojem žive slobodnomisleći građani, otvoreni, a ne isključivi prema bilo kome, građani koji poštuju i žive vrijednosti jednakosti, tolerancije, ljudskih prava, uvažavanja svih vjera i nacija, vrijednosti slobode i antifašizma. Želimo da ova regija bude poželjna i sigurna za život, otvorena i tolerantna, poticajnog okruženja za poduzetnike i investicije. Promišljenom politikom uravnoteženog razvoja, valorizacijom naše bogate prirodne i kulturno-povijesnu baštinu, očuvanjem našeg identiteta, poštivanjem ljudskih prava i sloboda na najbolji način iskazujemo svoje domoljublje, nacionalnu pripadnost ali i pripadnost europskim vrijednostima“, zaključio je župan Komadina.
Gradonačelnik Filipović je istaknuo kako nije tajna da je put do suverene i samostalne Republike Hrvatske bio dug, težak i izboren mnogim životima, koji su na tom hrabrom putu pali za slobodu.
„Rijeka i Riječani, u toj borbi, nikako nisu zaostajali. Na koncu, prkos i inat, borbe za slobodom, na riječkom su teritoriju, kroz povijest itekako znani. I baš zato, iako Rijeka i Primorsko – goranska županija, nisu bile izravno ugrožene ratom, hrabrost i odlučnost ljudi iz našeg kraja, dovele su do velikog odaziva pozivu za obranu domovine. 30 tisuća ljudi, stanovnika našega kraja, očeva, djedova, stričeva, braće i ujaka, u sastavu proslavljenih riječkih, primorskih i goranskih postrojbi, otišlo je izboriti našu slobodu. Neki od njih, danas su ovdje s nama. U tim, krvavim godinama razaranja tijekom Domovinskoga rata, samo iz našega kraja, bez svojih najmilijih ostalo je 230 obitelji. Na toj nesebičnoj žrtvi, na slobodnoj i neovisnoj Hrvatskoj, vječno smo im zahvalni“, izjavio je Filipović i čestitajući Dan državnosti pozvao na odgovornost i obavezu za gradnjom bolje, čišće i sigurnije budućnosti te čuvanja našeg društva i naše zemlje, za sve generacije koje dolaze.
U prigodnom kulturno-umjetničkom programu nastupili su Katja Budimčić Sabljar uz pratnju Zvonimira Radišića te Mirjam Andrejević i Luana Šelić, solistice Kreativno-edukativnog centra Glazbeni vrtuljak.
Dan državnosti obilježava se u spomen na konstituiranje prvoga demokratski izabranog višestranačkog Sabora 30. svibnja 1990. godine. Od donošenja Zakona o izmjenama i dopuni Zakona o blagdanima, spomendanu i neradnim danima u Republici Hrvatskoj 2001. godine sve do 2020. taj se dan obilježavao kao Dan Hrvatskoga sabora. Donošenjem novoga Zakona o blagdanima, spomendanima i neradnim danima u Republici Hrvatskoj u studenome 2019., koji se primjenjuje od 1. siječnja 2020., 30. svibnja ponovno se, kao i prije 2001. godine, obilježava kao Dan državnosti Republike Hrvatske.