U HKD-u održana 2. Smotra folklora i sevdaha

Manifestacija 08.09.2024 Kultura

U Hrvatskom kulturnom domu na Sušaku održana je druga po redu Smotra folklora i sevdaha, na kojoj su se okupila kulturno-umjetnička društva iz cijele Hrvatske i Bosne i Hercegovine.

Ovaj događaj, koji organizira KUD Sevdah Rijeka, pod pokroviteljstvom Savjeta za nacionalne manjine iz Zagreba, i u suorganizaciji Vijeća bošnjačke nacionalne manjine za Primorsko-goransku županiju, okuplja ljubitelje tradicionalne glazbe i plesova iz različitih regija.

Sudjelovalo je ukupno deset kulturno-umjetničkih društava: KUD Grmeč Bosanska Krupa, KUD Bosna Istarske županije iz Pule, BKUD Nur Sisak, BKUD Vodnjan, BZK Preporod iz Bihaća, Bošnjačka nacionalna zajednica za PGŽ, Nacionalna zajednica Bošnjaka Istre iz Pule, SKZ Prosvjet Pododbor Viškovo, te KUD Lanterna iz Kraljevice.

Predsjednica KUD-a Sevdah Rijeka Jasna Peršić rekla je zašto je smotra važna za manjinsku zajednicu. “Ideja je nastala 2018. godine kada u Rijeci nije bilo folklora. Mi smo inače udruga Bošnjaka i prijatelja Bosne i Hercegovine, multinacionalni smo. Cilj smotre je da se uspostavi suradnja svih udruga koje se bave sevdahom i folklorom na području Hrvatske s matičnom zemljom Bosnom i Hercegovinom, na ovu smotru su također došla dva KUD-a iz BiH,” rekla je Peršić.

U ime Primorsko-goranske županije događauju je prisustvovala pročelnica UO za poslove Župana i Županijske skupštine, Ermina Duraj, koja je prenijela pozdrave župana Zlatka Komadine kako je istaknula u jednoj od najljepših županija ovog dijela svijeta – županije koja se diči multietničnošću, multikulturalnošću. “Drago mi je da nacionalne manjine u ovom kraju ovako dobro surađuju i kroz ovakve manifestacije čuvaju svoju tradiciju, korijene i povezanost sa svojom matičnom domovinom. Kroz smotre folklora promovira se multikulturalnost kojom se županija diči, a sve uz ono što nam je svima zajedničko i prelazi granice država i nacija – glazbu i ples”, rekla je Duraj.

U Velom Lošinju počeo sedmi susret župana s gradonačelnicima i načelnicima PGŽ

Župan Zlatko Komadina naglasio je da su ovakvi susreti uvijek bili prilika da se razmotre različite teme od interesa za čelnike gradova i općina te regionalnu upravu. Susret je jedinstven utoliko što je PGŽ jedina županija u Hrvatskoj koja je na ovako direktan način komunicirala sa svojim gradonačelnicima i načelnicima.

Prvenstvo Hrvatske, natjecanje najvišeg ranga u utorak i srijedu dolazi na Platak

"Ovo su rezultati višegodišnjih ulaganja u sportsku infrastrukturu koja je sada na raspolaganju građanima i natjecateljima na Platku. Sljedeće godine bit ćemo Europska regija sporta i Europska regija gastronomije. Ništa od toga nije se dogodilo slučajno", rekao je župan Zlatko Komadina na tjednom susretu s novinarima.

Proglašeni pobjednici foto natječaja za veljaču, tema za ožujak “Proljeće u mom kraju, balkonu, ulici, parku…”

Karneval se završio, makar u onom tradicijskom smislu, pa tako i naše prijave za mjesečni natječaj čija je tema bila karnevalski portret.

Maškarice okupirale riječki Korzo

Rijeka kreative i mašte razlila se i ove godine Korzom – održan je najslađi dio Riječkog karnevala 2025. godine – 28. Dječja karnevalska povorka u kojoj je ove godine sudjelovao velik broj mališana – njih gotovo 6.700.