U Kaštelu Grobnik predstavljeni novi sadržaji interpretacijskih centara “Riznice frankopanske baštine”
U Kaštelu Grobnik predstavljeno je osam novih interpretacijskih centara sadržajno uređenih u okviru najvećeg županijskog projekta očuvanja povijesne baštine, Kulturno-turistička ruta Putovima Frankopana „Riznice frankopanske baštine“. Primorsko-goranska županija projekt je pokrenula još 2005. godine s ciljem obnove, očuvanja, zaštite i održivog korištenja frankopanske materijalne i nematerijalne baštine.
Kako je tijekom današnje prezentacije u Interpretacijskom centru kaštela Grobnik istaknuo župan Zlatko Komadina, Primorsko-goranska županija je dokazala da uprava može biti kreativna. “Od naših Frankopana, bedema i zidina od Krka do Čabra, Rijeke, Trsata pa do Vinodola, stvorili smo cijelu priču kulturno-turističke rute Putovima Frankopana. Na taj način ne samo da smo spasili od propasti vrijednu povijesnu baštinu, već smo joj udahnuli život, udahnuli priču o tim vremenima, stvorili novu turističku ponudu, promovirali i sačuvali za buduće naraštaje i za naše turiste. Jedva čekamo da ova korona prođe, da nam turisti dođu i da vide čime se sve ponosimo i što sve imamo u ovom dijelu Europe”, istaknuo je župan Zlatko Komadina.
Kulturno-turistička ruta “Putovima Frankopana” inspirirana je ostavštinom slavne hrvatske obitelji Frankopan koja je od početka 12. do druge polovice 17. stoljeća na području Primorsko-goranske županije ostavila brojna svjedočanstva svoga utjecaja i moći. Projekt je vrijedan 64 milijuna kuna, od čega je 43,7 milijuna bespovratnih sredstava Europske unije iz Europskog fonda za regionalni razvoj, a uz Primorsko-goransku županiju, koja je vodeći partner, u projektu sudjeluje još 12 partnera. Sedamnaest kaštela i tri sakralna kompleksa nanizana od Krka preko Vinodola do Gorskog kotara čine kulturno-turističku rutu “Putovima Frankopana”.
Ovo je najveća pojedinačna donacija koju je do danas Primorsko-goranska županija dobila za neki projekt, a veličinom nadilazi cjelokupno ulaganje proteklih desetljeća u kaštele, dvorce i stare gradove koje baštinimo iz vremena Frankopana. Ipak, to je tek početak novog pristupa obnovi koja neće više samo obnavljati zidine i popravljati krovove, nego i stvarati atraktivne kulturne sadržaje, te obrazovati i zaposliti mlade stručnjake koji će te sadržaje kroz cijelu godinu predstavljati i nuditi domaćim ljudima, ali i turističkom tržištu.
“Nakon prekrasne povijesti, sretna sam da smo počeli ispisivati stranice zajedničke turističke budućnosti kroz ovaj projekt koji je do sada i najveće ulaganje u Gradu Čabru u turizam”, naglasila je dogradonačelnica Čabra Ivana Lakota.
Zadovoljstvo projektom koji u jednu priču povezuje široko područje Županije iskazala je i načelnica Općine Čavle Ivana Cvitan Polić. “Evo i mi smo se urotili na jednom dobrom putu na zajedničkom projektu – Primorsko-goranska županija i partneri, gradovi i općine na čijem se području nalaze kašteli. Hvala Županiji što je uvijek tu, za konkretnu pomoć i oslonac”, rekla je Cvitan-Polić.
Nema turizma bez dobrog proizvoda, poručila je direktorica TZ Kvarnera Irena Peršić-Živadinov i dodala: “Ovo je jedan fantastičan proizvod. Ovaj je projekt pokazao zajedništvo koje vlada između Županije i lokalnih zajednica kao i njihovih turističkih zajednica. Ovo je odličan proizvod koji daje doprinos razvoju cjelogodišnje turističke destinacije Kvarner, a mi ćemo učiniti sve da to prezentiramo i da taj glas dođe do naših gostiju”, naglasila je Živadinov.
Obnovljeni su dvorci u Kraljevici, Krku i Bakru, uređeno je i opremljeno ukupno osam interpretacijskih centara u ova tri dvorca, te u utvrdama na Trsatu, u Bribiru, na Grobniku, u Čabru i Brodu na Kupi; iz projekta se opremilo niz udruga žive povijesti i pokrenuti su brojni kulturni i turistički sadržaji povezani s dvadeset lokaliteta. Projekt objedinjuje prirodnu, kulturnu, gastronomsku i turističku ponudu našeg kraja, te ukazuje na povezanost naše srednjovjekovne povijesti s europskim krugom. Kada se vratimo u koliko toliko normalan život i kada kretanje među ljudima opet postane uobičajeni način života, rezultati ovog projekta biti će veliki poticaj razvoju posebice našeg zaleđa i Gorskog kotara. Za vizualni identitet i likovni postav bili su zaduženi arhitekti Penezić&Rogina i Filburg-studio za branding dizajn i komunikacije. U projektu su izrađene brojne tiskovine: fotomonografija, vodič, slikovnice, brojni suveniri, sve će se to moći kupiti u interpretacijskim centrima. Snimljen je i spot za svečanu pjesmu Primorsko-goranske županije “Zavičaju, tebi”, u kojem je Mia Negovetić nosila kostime koje je poznati modni dizajner Juraj Zigman izradio u spomen na žene obitelji Zrinski- Frankopan.
Svečano otvorena obnovljena Čitaonica Cernik
U Cerniku je svečano otvorena obnovljena zgrada Čitaonice. Zgrada je dobila novi krov, fasadu, stolariju te obnovljene instalacije za vodu i struju. Ukupna investicija vrijedna je više od 200 tisuća eura, od čega je četrdeset tisuća eura sufinancirala Primorsko-goranska županija.
Publikacije Primorsko-goranske županije na policama Interlibera
Na ovogodišnjem Interliberu, središtu književnih susreta, nastupaju izdavači s područja Primorsko-goranske županije poput nakladničkih kuća Val i Lektira te su predstavljene i brojne PGŽ publikacije.
Ispitivanje potreba neprofitnih organizacija u Primorsko-goranskoj županiji
Primorsko-goranska županija, u okviru svog samoupravnog djelokruga, kontinuirano raspisuje i provodi niz javnih poziva u području civilne zaštite, civilnog društva, prostornog uređenja, graditeljstva, zaštite okoliša, zdravstva, odgoja, obrazovanja, pomorskog dobra, prometa, veza, turizma, poduzetništva, ruralnog razvoja, regionalnog razvoja, infrastrukture, socijalne politike, mladih, kulture, sporta, tehničke kulture i brojnih drugih područja.
Predstavljen umjetnički panel ArtTalk, prilika za upoznavanje riječkih umjetnika u njihovom okruženju
Predstavljen je projekt „Umjetnički panel ArTalk“ udruge RECiŠOU namijenjen srednjoškolcima i studentima zainteresiranim za umjetnost koji se provodi uz potporu Primorsko-goranske županije. Kroz razgovore s afirmiranim umjetnicima i djelatnicima u kulturi ideja je upoznati razne umjetničke grane poput kazališta, filma, glazbe, likovne umjetnosti, primijenjene umjetnosti, plesa, fotografije, književnosti i radija i prikazati što sve obuhvaća