Zaštićeno maritimno područje Cres-Lošinj domaćin suvremene simulacije održivog turizma
Ovoga tjedna otok Lošinj je ponovno u središtu europske pozornosti zbog dugo očekivane aktivnosti koja spaja turizam i održiv razvoj. Na otoku trenutno borave odabrani internacionalni stručnjaci koje okuplja INTERREG DestiMED PLUS projekt, a čiji je zadatak evaluirati vrijednost novokreiranog inovativnog ekoturističkog paket aranžmana kao zelenog i održivog proizvoda zaštićenog područja koji je nastao u participativnoj suradnji među lokalnim, regionalnim te nacionalnim partnerima, a u svrhu mjerenja ekološkog otiska održivosti te potpore lokalne zajednice kroz sva tri aspekta održivosti.
Podsjećamo, krajem 2019. godine Institut za turizam se uključio u europski INTERREG DestiMED PLUS projekt pod nazivom ‘Ecotourism in Mediterranean Destinations: From Monitoring and Planning to Promotion and Policy Support’, a sada se nakon dvije godine predanog rada projekt nalazi na svom vrhuncu.
DestiMED PLUS odvija se paralelno na mediteranskim zaštićenim područjima i na njemu aktivno sudjeluje 12 projektnih partnera iz Italije, Grčke, Španjolske, Francuske, Hrvatske i Albanije. Vodeći partner je Regija Lazio, a u provedbu projekta uključeni su i IUCN i WWF Mediteran. Za pilot destinaciju Republike Hrvatske izabran je otok Lošinj koji je sastavni dio maritimnog zaštićenog područja Cres – Lošinj pod zaštitom mreže NATURA 2000 i koji je predvodnik u primjeni održivog razvoja turizma u Republici Hrvatskoj.
Predmet projekta je izrada inovativnog ekoturističkog paket aranžmana na svakom od odabranih zaštićenih područja projektnih partnera, koji se u iterativnim procesima kreira, testira, unaprjeđuje i prilagođava potrebama tržišta uz pomoć egzaktnog mjerenja otiska ekološke održivosti i svih drugih indikatora prema svim dimenzijama održivosti.
Projekt je to kojim se negativni utjecaji turizma na okoliš, ekonomiju i zajednicu žele minimizirati egzaktnim mjerenjem, a ne samo deklarativnim, unaprijed očekivanim preporukama.
10. smotra pčelarstva PGŽ: Pčelarstvo oduvijek značajno za primorsko-goranski kraj
Jubilarna 10. smotra pčelarstva Primorsko-goranske županije, Riječki medenjak 2024., održana je u vijećnici Grada Kastva. Smotra je uključivala niz predavanja o različitim temama vezanim uz pčelarstvo poput izrade kvalitetnog propolisa, povijesti pčelarenja u Primorju i Gorskom kotaru te zaštite izvornosti hrvatskih medova.
Svečano obilježeno 30 godina TZ Kvarnera: dodijeljene turističke nagrade i priznanja
Na Kvarnerskom danu turizma kojim se ujedno obilježava i poseban jubilej – 30 godina uspješnog rada Turističke zajednice Kvarnera, dodijeljene su turističke nagrade i priznanja u više kategorija za projekte koji su doprinijeli razvoju turizma. Bila je to ujedno prilika da se Kvarneru službeno dodijeli titula Europske regije gastronomije 2026. U ime župana Zlatka Komadine,
Obnovljena povijesna rondela u perivoju Angiolina u Opatiji
Povijesna rondela ispred Ville Angiolina, smještena u perivoju Angiolina, povodom 180 godina opatijskog turizma, temeljito je obnovljena uz financijsku podršku Grada Opatije i Primorsko-goranske županije.
Uskoro kreće projekt obnove i rekonstrukcije Doma zdravlja PGŽ u Crikvenici
Obnova i rekonstrukcija Doma zdravlja PGŽ u Crikvenici kojim će se ostvariti značajne uštede započinje početkom iduće godine, projekt vrijedan 1,6 milijuna eura bit će sufinanciran bespovratnim sredstvima i iz županijskog Proračuna, najavljeno je na današnjoj konferenciji za novinare u sjedištu Primorsko-goranske županije.