Župan Komadina: „S našom bioraznolikosti najbogatija smo županija u RH“

Info za medije 02.02.2021 Zaštita okoliša

U Mramornoj dvorani Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja župan Zlatko Komadina, pročelnica UO za prostorno uređenje, graditeljstvo i zaštitu okoliša Koralja Vahtar-Jurković i ravnateljica JU Priroda Irena Jurić predstavili su bogate programske i projektne aktivnosti te ustanove planirane u ovoj godini. Kako je uvodno rekao župan Komadina, Primorsko-goranska županija po svojoj bioraznolikosti najbogatija je u RH i malo tko ima takvo prirodno bogatstvo. „Kroz našu javnu ustanovu podigli smo razinu čuvanja prirodne baštine. Jedina smo Županija koja je uredila Centre za posjetitelje, prvi u Belom na Cresu, a sada je pred dovršetkom i Centar za velike zvijeri u Staroj Sušici“, rekao je župan. Pročelnica Vahtar – Jurković istaknula je da JU Priroda pored poslova vezanih uz zaštićena područja i upravljanje ekološkom mrežom, uspješno koristi i sredstva europskih fondova. „Centri u Belom i Staroj Sušici posvećeni su zaštićenim vrstama, bjeloglavom supu, vuku, risu i medvjedu, te ujedno doprinose zaštiti našeg kulturno povijesnog naslijeđa. Drago nam je da se nalaze na otoku i u Gorskom kotaru jer mogu biti i značajni pokretači društvenog i gospodarskog razvoja tih područja“.

Predstavljajući program ovogodišnjih aktivnosti, ravnateljica Jurić navela je da je Centar za posjetitelje u Belom u protekloj godini epidemije koronavirusa imao 5000 posjetitelja, dok je godinu ranije ta broja bila dvostruko veća. Od početka rada u oporavilištu je bilo zaprimljeno 47 supova, a trenutno ih je na skrbi 8. „Tijekom protekle godine pripremljen je, prijavljen i odobren projekt unaprjeđenja oporavilišta kojim će se poboljšati uvjeti za prihvat i provođenje dodatne skrbi za spašene supove koji borave u oporavilištu. Urediti će se ambulantni prostor s laboratorijskom opremom te osigurati dodatni kapaciteti za intenzivnu skrb supova. Ukupna vrijednost projekta je 900.000,00 kuna, od čega se 85% sufinancira bespovratnim sredstvima Europske unije“, istaknula je Jurić. Nadalje je dodala da su pred dovršetkom radovi izgradnje Centra za posjetitelje „Velike zvijeri“ u Staroj Sušici u Gorskom kotaru. Ruševna zgrada u cijelosti je rekonstruirana, a trenutno se poslovi opremanja izložbenog postava bliže kraju. Ukupna vrijednost projekta je 8,2 milijuna kuna, ugovorena su bespovratna sredstva u visini 7,1 milijuna, od čega se sredstvima EU i Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU sufinancira 6 milijuna, a Primorsko-goranska županija i Ustanova ulažu 2,2 milijuna. „Trenutno se radi na dovršetku izložbenog postava te na osmišljavanju namjenskih edukativnih sadržaja, koji će budućim posjetiteljima ukazivati na važnost očuvanja i ulogu medvjeda, vuka i risa u ekosustavu. Uskoro će zanimljivosti o ovim skrovitim goranskim zvijerima biti dostupne javnosti, planirani završetak projekta je svibanj ove godine, pa se otvorenje Centra očekuje u proljeće. Centar će putem velikih zvijeri promovirati čitav Gorski kotar kao prostor iznimno bogate prirodne baštine, kao jedne od mogućnosti za dodatni i daljnji održivi razvoj ovog područja“, rekla je Jurić.

Županija i Ustanova partneri su na još jednom europskom projektu „Interpretacijski centar prirodne baštine Primorsko-goranske županije“ kojeg vodi Grad Rijeka. U okviru projekta provodi se niz aktivnosti, a Ustanova će angažmanom kroz stručni rad sudjelovati u uređenju Zametske pećine. Ova zanimljiva špilja, smještena u gradu Rijeci biti će uređena za posjećivanje i postati mjesto upoznavanja i susreta budućih posjetitelja s fenomenima krškog podzemlja.

Javna ustanova „Priroda“ započela je u prošloj godini, a nastaviti će se i kroz naredne dvije, još jedan europski projekt „Razvoj okvira za upravljanje ekološkom mrežom Natura 2000“. U okviru projekta izrađuju se po prvi puta u Hrvatskoj planski dokumenti tzv. planovi upravljanja, za područja ekološke mreže Natura 2000. Planovi upravljanja određuju mjere i potrebne aktivnosti s ciljem očuvanja u povoljnom stanju brojnih ciljnih vrsta i staništa od važnosti za Europsku uniju. U okviru projekta biti će izrađeni planovi upravljanja za područje otoka Krka i Raba te Gorskog kotara. Nositelj ovog projekta je Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja, a partneri sve javne ustanove za upravljanje zaštićenim područjima u RH. Ukupna vrijednost projekta na razini Hrvatske iznosi 186.497.150,00 kuna.

Osim europskih projekata, Ustanova će kao i u proteklim godinama u okviru mogućnosti unaprjeđivati infrastrukturu zaštićenih područja kojima upravlja. Planira se tako obnova i redovno investicijsko održavanje u suradnji s ovlaštenicima koncesijskih odobrenja u zaštićenim područjima Značajni krajobraz Vražji prolaz-Zeleni vir te Značajni krajobraz Kamačnik. Nakon što se utvrdi stanje u proljeće, provest će se potrebne sanacije. Također, obzirom da su u nadležnosti Ustanove i speleološki objekti uređeni za prihvat posjetitelja (špilje Lokvarka, Vrelo, Biserujka), provesti će se monitorinzi stanja navedenih špiljskih staništa, a u špilji Biserujka izvršit će se ujedno i zamjena cjelokupne postojeće dotrajale rasvjete s novom koja će biti primjerenija i ekološki održiva.

Održana regionalna konferencija na temu “Oil Spill Preparedness and Response Commitment and Synergy”

Od 12.-14. studenog 2024. godine, u organizaciji MOIG (Mediterranean Oil Industry Group) u Istambulu je održana regionalna konferencija na temu "Oil Spill Preparedness and Response Commitment and Synergy".

Vijećnici podržali projekt energetske obnove Doma za starije osobe “Kantrida”

Primorsko-goranska županija financirat će energetsku obnovu Doma za starije osobe „Kantrida“ u Rijeci u ukupnoj vrijednosti od oko 3,2 milijuna eura. Obnova će se realizirati kroz četiri faze unutar razdoblja od tri godine. Odluka o finanaciranju prve faze usvojena je danas na 31. sjednici Županijske skupštine PGŽ.

Primorsko-goranska županija stipendira darovite učenike i studente te deficitarna zanimanja; u četvrtak sjednica Županijske skupštine

Raspisan je Natječaj za dodjelu stipendija darovitim učenicima srednjih škola, darovitim studentima i studentima deficitarnih zanimanja u školskoj / akademskoj 2024./2025. godini, informirala je zamjenica župana Marina Medarić na redovitom susretu s novinarima.

Ispitivanje potreba neprofitnih organizacija u Primorsko-goranskoj županiji

Primorsko-goranska županija, u okviru svog samoupravnog djelokruga, kontinuirano raspisuje i provodi niz javnih poziva u području civilne zaštite, civilnog društva, prostornog uređenja, graditeljstva, zaštite okoliša, zdravstva, odgoja, obrazovanja, pomorskog dobra, prometa, veza, turizma, poduzetništva, ruralnog razvoja, regionalnog razvoja, infrastrukture, socijalne politike, mladih, kulture, sporta, tehničke kulture i brojnih drugih područja.